Yumurtaların Faydaları Neler? - Şifalı Bitkiler - Şifalı Bitkiler


Yumurtaların Faydaları Neler?

Yumurtaların Faydaları Neler?
5 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 649 kez okundu.

Ülkemizde yumurta tüketimi oldukça iyi seviyelerdedir. Özellikle sabah kahvaltılarında yumurta birçok ailenin en önemli besinleri arasında yer almaktadır. Yumurtayı bu denli çok tüketmemize rağmen faydaları hakkında yeterli bilgiye sahip durumda değiliz.

Oysa yumurtalar sahip olduğu özellikle ve faydaları anlamında en kaliteli ve en faydalı besinler arasında yer almaktadır. Tabi faydalarını bilerek bilinçli bir şekilde tüketmek çok daha verimli bir yumurta tüketimini sağlayacaktır.

Yumurtanın Besin Değeri

Yumurtanın besin değeri oldukça fazladır. Normal standartlardaki 63 gram gelen bir tavuk yumurtasında ortalama 90 kalori bulunmaktadır. Ayrıca 6 gram doğmamış yağ asitlerinden oluşan yağ oranının yanında 8 gram protein yer almaktadır. Ki bu yumurtanın protein açısından n denli zengin bir besin olduğunun bir kanıtıdır. Yetişkin bir insanın kilo başına günde protein gereksinimi 0,8 gr olduğu düşünüldüğünde 70 kg olan bir kişinin 56 gr protein gereksinimi bulunmaktadır. Buda ortalama 7 yumurtadan kaliteli bir şekilde sağlanabilmektedir.

Yumurta Tüketmenin Faydaları

Yumurta tüketiminin ülkemizde oldukça fazla olmaktadır. Doğal ortamlarda yayılan tavuklardan elden edilen yumurtaların faydaları oldukça fazladır. Bu anlama yumurta tüketmenin faydaları ise şu şekildedir;

  • Beynin koruması için gerekli olan kolin miktarı günde 2 adet yumurta tüketerek sağlanabilmektedir.
  • Net ve keskin bir görüş için düzenli yumurta tüketimi oldukça önemlidir.
  • Vücudun ihtiyacı olan D vitamini yumurtada odlukça yeterli oranda bulunmaktadır.
  • İçeriğinde bulunan B vitamini ile cildin ve saçların daha parlak ve sağlıklı görünmesini sağlamaktadır.
  • Düzenli yumurta tüketimi kalp sorunları riskini azaltırken aynı zamanda vücudun kendi kolesterol üretimini de engellemektedir.
  • Kalorisi düşün ve protein içeriğinden dolayı hem tok tutar hem de kilo vermeye yardımcı olmaktadır.
  • Anne karnındaki çocuğun gelişimini olumlu etkilemektedir.
  • Günde ortalama 2 adet yumurta tüketimi yaşlanmanda kaynaklanan lekelerin oluşmasını engellerken cildin daha uzun vadede yaşlanmasını sağlamaktadır.
  • Düzenli tüketimi ile kansere yakalanma riski yüzde 18 oranında azalmaktadır. Bunu da içeriğinde bulunan kolin ağlamaktadır. Bu anlamda yumurtanın kanseri önleyici etkisi oldukça dikkat çekmektedir.

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
kamagra 100 mg