Yeşil Kahvenin Faydaları Nelerdir? - Şifalı Bitkiler - Şifalı Bitkiler


Yeşil Kahvenin Faydaları Nelerdir?

Yeşil Kahvenin Faydaları Nelerdir?
25 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 842 kez okundu.

Yeşil kahve birçok faydası olan bir katkıdır. Birçok uzmanın da belirttiği gibi doğru miktarda kullanımla beraber sağlık açısından olumlu sonuçlar verir.

Kahve Hakkında

Kahve kökboyasıgiller familyasında yer alır ve boyu toplamda beş metreye kadar çıkabilir. Kahve aşamasına gelene kadar ağaçtaki meyvelerin öğütülmesi, çekirdeklerinin kavrulup toz haline getirilmesi, toz bölümünün de süt ve suyla karıştırılması  işlemlerinden geçer. Yeşil kahve de kahve türlerinden biridir ve işlem srasında  meydana gelen değişiklikler fark yaratır.

Yeşil Kahvenin Normal Kahveden Farkı Nedir?

Koku, renk ve aroma kazandıran kavrulması işlemi sırasında kahve içindeki ‘Klorojenik Asiti’ yok olur. İşte yeşil kahvenin diğer kahvelerden farkı da bu noktada görülecektir. Yeşil kahve diğer kahveler gibi bir işlem görmez. Bu nedenle klorojenik asit yönünden epey zengindir. Ayrıca bildiğimiz anlamdaki kahve gibi kavrulmadığı için kafein oranı da çok daha düşüktür. Diğer yandan çekirdek tadı klasik kahve ile aynıdır. Hazırlanışı ve tüketimi de aynı şekilde olur.

Yeşil Kahvenin Faydaları Nelerdir?

Yeşil kahvenin faydaları  bir hayli fazladır. Genel olarak sıralamak gerekirse:

  • Kalp damar sağlığını korumaya yardım ettiği bilinmektedir.
  • Yeşil kahvenin içindeki çekirdek, kan şekeri seviyesini kontrol etmeye yardım eder. Bu açıdan diyabetliler için ideal bir içecektir.
  • Kafein ve klorojenik asit barındırması nedeniyle yağ yakımını hızlandıran bir etki gösyermektedir. Bu nedenle daha hızlı yağ yakmaya yardım eder. Spor yapan kişiler bu şekilde daha hızlı biçimde kilo kaybedebilir. Hali hazırdaki kiloyu korumak için de önemlidir.
  • Hücre hasarlarını engellemektedir. İçerisindeki antioksidan etki sayesinde yaşlanma hızını azaltır.
  • Antioksidan içeriği iyi huylu kolesterolü (HDL) yükseltir, kötü huylu olanı da düşürür. Ek olarak kan basıncını azaltır.
  • Vücuttaki serbest radikalleri engeller ve zararın önüne geçer. Bu açıdan bağışıklık sisteminin de güçlenmesinde etkilidir.
  • Gün içinde yeterli miktarda alındığında enerji artırıcıdır. Daha zinde hissetmenizi sağlar.
  • Sinir sistemini uyran etkisi vardır.

Yeşil Kahve Yan Etkisi

Yeşil kahvenin yan etkileri  kullanılan miktarla alakalıdır. Fazla tüketilmesi durumunda sinirlilik, , baş ağrısı, huzursuzluk, kusma, kalp ritminde hızlanma,  uykusuzluk sorunları görülebilir.

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
kamagra 100 mg