Yeme Bozuklukları - Şifalı Bitkiler - Şifalı Bitkiler


Yeme Bozuklukları

Yeme Bozuklukları
19 Mart 2014 tarihinde eklendi, 454 kez okundu.

Günümüzde fazla besin tüketmek ve sağlıksız beslenmek her ne kadar önemli bir problem haline gelse de yeme bozukluğu yaşayan insanların sayısı da azımsanamayacak kadar fazladır. Tıpkı obezite gibi yeme bozukluğu da çok ciddi bir problemdir ve sonu ölüme kadar gidebilmektedir.

Yeme Bozukluklarının Nedenleri

Yeme bozukluklarının nedenleri genelde modernite ile birlikte gelen sıfır beden olmaya özenti, psikolojik bozukluklar, madde bağımlılığı, ölümcül kronik hastalıklar, vejetaryenlik gibi durumlardır. Özellikle dış görünüşüyle para kazanan kişilerde daha çok görülen yeme bozuklukları kültürel özelliklerle de yakından alakalıdır. Zayıflama tutkusu uğruna kullanılan zayıflama hapları, sindirim sistemini bozan zayıflama çayları, yine zayıflamak uğruna yemek yedikten sonra kendini kusturmaya çalışmak kişilerin hem sağlığını bozmakta hem de kötü sonuçlara neden olmaktadır. Yeme bozukluğu sadece az yemek değil, aynı zamanda kendini yemek konusunda kontrol edememekten de kaynaklanmaktadır.  Kimi insanlar da yemek yerken kontrolü kaybetmekte ve şişmanlık probleminin önüne geçememektedir.  Bu tarz yeme bozuklukları kronik hastalıklardır. Ancak psikolojik tedavilerle önüne geçilebilir.

yeme bozuklukları

Yeme Bozuklukları

Kendimizi zayıflamaya zorlamak ya da beslenme konusunda kontrolü elimizde bulunduramamak ciddi hastalıklardır. Her kişi kendi bünyesinde değerlendirilmelidir ve kişinin yeme bozukluklarının nedenleri yine kişisel olarak değerlendirilmelidir. Kişi başka insanlarla kendini kıyaslayarak olumlu bir sonuca varamaz. Psikolojik destek alınmalı ya da bir diyetisyene başvurulmalıdır.

Kilo almak ve zayıflamak insanların kendi elindedir ve sanıldığı kadar zor değildir. Bu uğurda sağlığımızı tehdit edecek yöntemlerden olabildiğince uzak durmalıyız. Çünkü sağlığımız çok kıymetlidir. Kaybedilmesi çok kolay, kazanılması oldukça zordur.

Bir önceki yazımızda kemikleri güçlendiren yiyecekler hakkında bilgiler içeren bir makale yayınladık.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
kamagra 100 mg