Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir? - Şifalı Bitkiler - Şifalı Bitkiler


Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?
29 Haziran 2012 tarihinde eklendi, 955 kez okundu.

Vulva, kadının dış genital organına verilen bir isimdir. Vulva kanseri nadir rastlanan bir hastalıktır. Vulva kanseri kadın hastalıkları arasında yer alır. Bu kanser türünün kadınlar arasında görülme oranı %3-dür. Genel olarak 40-50 yaşlarda ve menopoza girdikten birkaç yıl sonra görülür.
Vulva kanserinin en yaygın ve ilkin belirtisi geçmeyen kaşıntıdır. Eğer kaşıntıları tedavi ile geçirmek mümkün değilse biyopsi almak gereklidir. Belirtiler arasında aynı zamanda vulvada renk değişiklikleri ve kızarıklık görünür. Vulvada görülen tüm şüpheli durumlar zamanı biyopsi almak tanı koydurucudur. https://faydalisifalibitkiler.com/
Vulvada olan bu kaşıntıların genel sebebi vajinal mantar enfeksiyonları olarak düşünülür. Bu yüzden de bu hastalığa bulaşmış çok hasta yanlış olarak vajinal mantar tedavisi görüyorlar ki, bu zaman da vulva kanseri tedavisinde gecikmeye sebep oluyor ve zaman kaybediliyor.
Vulva kanserinin nedenleri arasında vulva kaşıntısına bağlı yaralar, kasık lenfogranülomu, leğen bölgesine ışınım uygulanması ve podofilin gibi kimyasal maddelerin etkileri vardır. Bu hastalık özellikle temizlik kurallarına dikkat etmeyen insanlarda sık rastlanır. Cinsel ilişki ve doğum travmaları bu kanser hastalığının nedenleri arasında yoktur. Çünkü bakirelerle evli insanların bu hastalığa bulaşması arasında bir fark yoktur.
Vulva kanseri tedavisinde ameliyat ile vulvanın çıkartılması en başlıca tedavi metotlarındandır. Erken evre yakalandığında tedavi sonrası iyileşme oranı %90-dır. Ameliyatta tümörle birlikte çevre doku ve lenf bezleri de çıkarılır. Ameliyattan sonra ışın tedavisi ilerlemiş olan vakalarda kullanılmaktadır.

Bir önceki yazımızda kansızlık ve halsizlik hakkında bilgiler içeren bir makale yayınladık.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
kamagra 100 mg