Üzüm Pekmezi ve Faydaları - Şifalı Bitkiler - Şifalı Bitkiler


Üzüm Pekmezi ve Faydaları

Üzüm Pekmezi ve Faydaları
19 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 840 kez okundu.

Kansızlığın en önemli ilacı olan üzüm, pekmez olarak yapıldığında katkısız ve doğal bir tatlı oluyor. Türk mutfağının en popüler lezzetlerinden olan ve tahinle birlikte çok sık kullanılan pekmez, birçok yararıyla gelişme çağındaki çocukların vazgeçilmezi oluyor.

Üzüm Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

Üzümden elde edilen pekmez, keçiboynuzu, pancar ve dut pekmezi olarak farklı şekillerde üretiliyor. Kansızlık için günde bir tatlı kaşığını aç karnına tüketip süt ürünleri tüketmediğinizde, en iyi şekilde kansızlığın tedavisi için yararlanabiliyorsunuz.

Çocukların tahinle birlikte severek tükettiği pekmez, çocukluk döneminde kansızlığın giderilmesi için en iyi çözümlerden biri olarak biliniyor. Hatta birçok doktor, pekmez tüketilmesini tavsiye ediliyor.

Pekmez Neden Sağlıklı?

Pekmez, içine şeker ilave edilmeden üretilen bir şerbettir. Bu yüzden sağlık açısından atıştırmalıklar gibi zararlı değildir. Pekmez süt ürünleriyle birlikte içilmez. Pekmez içen bir kişinin 1 saat sonra süt ürünü tüketebilirsiniz.

Genelde üzüm pekmezi kullanılsa da son yıllarda dur pekmezi, incir pekmezi ve pancar pekmezi gibi çeşitler de ortaya çıkmıştır. Demir emiliminin artması için tercih edeceğiniz pekmez tüketimiyle birlikte C vitamini içeren yiyecekler ya da içecekler alırsanız daha etkin bir yarar sağlayabilirsiniz.

Ayrıca abur cubur tüketmek yerine pekmez tüketen çocuklarınız çok daha sağlıklı olarak güne başlayabilirler. Pekmez iyi bir enerji kaynağıdır ve sağlıksız yiyecekler tüketilmezse kilo yapmaz. Gün içinde alınan enerjinin yakılması, kilo almanın önüne geçecektir.

Pekmezin Yararları

  • Vücut direncini arttırır,
  • Al yuvar hücrelerinin oluşumunu hızlandırır,
  • Kan temizlediği için damarların sertleşmesini önler,
  • Haastalıklara karşı dirençli olmayı sağlar,
  • Çocuklardaki kansızlığın giderilmesi için etkilidir.

Özellikle hamileler, emzirenler ve çocuklarda oluşan kansızlığın tedavisinde pekmez reçete edilebilir. Ancak pekmezin süte karıştırılması ya da yoğurda katılması herhangi bir fayda sağlamaz. Bu yüzden tahinle birlikte ya da tek olarak üzüm pekmezi tüketebilirsiniz.

Üzüm pekmezinin yararları olduğu gibi kilo sorunu olanlar için zararları da vardır. Bu durum yüksek kalori içerdiğinden dolayı hızla kana karışması ve vücudun acıkma hissini arttırmasıyla ilgilidir. Bu yüzden pekmez yerken yanında ceviz tüketmez uygun olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
kamagra 100 mg