Tavşancıl Otu ve Tentürü - Şifalı Bitkiler - Şifalı Bitkiler


Tavşancıl Otu ve Tentürü

Tavşancıl Otu ve Tentürü
9 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 427 kez okundu.

Her ne kadar adı sık duyulmamış olsa da tavşancıl otu özellikle şifalı bitkiler arasında yer almaktadır. Sağlamış olduğu faydalar nedeniyle tercih edilmektedir. Öğrek otu veya kamşam olarak da bilinmektedir. 2 metreye kadar uzayabilen boyu ve aynı zamanda son derece keskin kokusuyla dikkat çeken bitkilerden biridir. Yuvarlak gövdesi oluklu şekilde oluşmaktadır.

Tavşancıl Otu

Günümüzde her ne kadar adından sık söz edilmese de özellikle faydaları nedeniyle tercih edilen bilgiler arasında yer almaktadır. Çiçekleri mayıs ve haziran ayında açmaktadır. Şemsiye şeklinde ve aynı zamanda beyaz renkte oluşan çiçekleri bulunmaktadır. Yetişmek için özellikle nemli ortamları severek bu tarz bölgelerde yoğun olarak görülebilir. Yurdumuzda özellikle Rize bölgesinde çiğ olarak ya da turşusu hazırlanarak tüketimi yaygındır. Bölgede özellikle doğada kendiliğinden yetişmesi kullanıcıları rahatlıkla bilgiye ulaşmasını sağlamaktadır.

Yabani olarak yetişen bitkiler arasında yer almaktadır. Bu nedenle özellikle doğada kendi kendine yetişmektedir. Son derece faydalı olması nedeniyle özellikle tüketilmektedir. Farklı şekillerde tüketime söz konusu olmaktadır. Kullanıcılar amaçlarına uygun şekilde hazırlayarak tüketebilirler. Maydanozgiller familyasının bir üyesidir. Şifalı olması nedeniyle özellikle Karadeniz yöresinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Özellikle farklı amaçlar için kullanıma uygun olması nedeniyle özel olarak hazırlanmakta olan tavşancıl otu tentürü kullanılması durumunda pek çok farklı faydası sağlamaktadır. Toplanan bitkinin kökleri, çiçekleri, yaprakları gibi pek çok farklı parçanın birlikte kullanılması ile birlikte özellikle hazırlanmış olan özel su içerisinde bekletilmesiyle hazırlanan tentür farklı işlemlerde kullanılmaktadır. Toplanan bitkiden elde edilecek olan tentür özellikle sağlıklı olması nedeni ile kullanılmaktadır. Farklı şekillerde hazırlanabilir olması kullanıcıların amaçlarına uygun şekilde işlem yapmasını sağlamaktadır.

  • Kullanılması durumunda özellikle tavşancıl otunun sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Sindirim sisteminin düzenlenmesini yardımcı olduğu gibi aynı zamanda kuvvetlenmesini sağlamaktadır.
  • Vücudun kuvvetlenmesi ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayabilir.
  • Kan basıncının yükseldiği durumlarda özellikle düşürücü etki sağlayabilir.
  • Tansiyon üzerinde kontrol sağlanabilmesi amacı ile kullanılabilir.
  • Cinsel isteğin yükseltilmesi amacı ile kullanılabilir.
  • Adet dönemini düzenlemek amacı ile da kullanılabilir.

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
kamagra 100 mg