Sirkenin Faydaları Nelerdir? Faydalı Sirkeler Nasıl Yapılır? - Şifalı Bitkiler - Şifalı Bitkiler


Sirkenin Faydaları Nelerdir? Faydalı Sirkeler Nasıl Yapılır?

Sirkenin Faydaları Nelerdir? Faydalı Sirkeler Nasıl Yapılır?
25 Mart 2017 tarihinde eklendi, 847 kez okundu.

Sirke su içinde erimiş halde bulunan sirke asididir. Sirkenin yapımı için gereken bakteriler havada ve mayalanan her bitkide mevcuttur. Sirkenin günümüzde evlerde üretilen şekli aslında endüstriyel olarak üretilen eski bir yöntemdir.  Evlerimizde sirke yapabilmemiz için en az 100 ml sirke anası temin etmemiz ve bunun yanında karnı geniş 5 veya 10 litrelik damacana gerekmektedir.

Sirke şaraptan, üzümden yada başka bir meyveden yapılabilir ancak sirke oluşumunu olumsuz etkileyecek bir faktör olan kükürte dikkat edilmesi gerekmektedir. Kükürtlü şarap veya üzüm suyundan kaçınmak gerekmektedir.

Sirke yapımı genelde hep aynı olarak bilinmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken husus meyvelerden sirke yapılırken meyvenin taze olmasıdır. Çünkü çürük veya kalitesiz meyvelerden yapılan sirkeler sağlığa zararlıdır. Sirke yapımına geçmeden önce bilinmesi gereken organik kaliteli ve taze olgun meyveler seçilmelidir. Sirke yapmak istediğiniz meyveyi iyice yıkanıp çekirdeklerini ayıklandıktan sonra ezmelisiniz. Meyve suları ile birlikte 5 literelik damacanın en geniş yerine kadar doldurduktan sonra 100 ml sirke anası ve 50 ml saf kaynatılmış su ile karıştırıldıktan sonra bir tülbent ile şişenin ağzı hava alması için bağlanır. Sirkenin hızlı oluşması için hergün şişeyi sallamak gerekmektedir. 22 ile 30 derece arsında muhafaza edilmesi gereken şişenin içindeki meyve karışımı 5 – 8 gün arasında sirkeleşmeye başlayacaktır. Tadından istenilen ekşiliğe geldiği, içinde küçük beyaz parçaların yüzmesi veya sirke anasının yukarı çıkması ile sirkenin olmuşluğu anlaşılabilir. İyi bir aromayla hazır olan sirkenizden 100 ml kadar ayırıp buzdolabında saklarsanız tekrar sirke yapımında kullanabilirsiniz. Hazır olan sirke süzüldükten sonra şişelerde mantarlanıp serin yerde muhafaza edilir.

Faydalı olabilmesi için sirke yapımında dikkat etmemiz gereken en önemli hususların meyvenin tazeliği, organik olması, çürük olmaması, kalitesiz olmaması ve kükürtlü olmamasının altını çizmiştik. Diğer dikkat etmeniz gereken hususlar ise şunlardır,

 • Sirkeyi banyoda kullanacaksanız su sıcaklığının 39 dereceden yüksek olmamasına dikkat etmelisiniz.
 • Banyoda 15-20 dakikadan fazla kalmamaya dikkat ediniz. Su içinde 8-10 dakikadan fazla kalınmamalı
 • Banyoda kullandığınız miktara dikkat ediniz, Bir boy banyosu için tavsiye edilen miktar 250-300 ml kadardır.
 • Kalp hastaları için su sıcaklığının 28 ile 33 derece arasında olması gerekmektedir.

Meyvelerden yaptığımız sirkeler gibi birde Faydalı bitkilerden yapabileceğimiz sirkeler bulunmaktadır. Faydalı sirke yapımı için ana madde şarap kullanmak faydalı olacağı şifalı bitkiler ansiklopedilerinde geçmektedir. Kullanılacak şaraptaki kükürt oranının düşük olmasına çok dikkat edilmelidir.

 • 1 litre şaraba 50g kuru bitki koyulur
 • 1 litre şaraba 150 g taze bitki koyulur
 • 1 litre şaraba meyve ve sebze karışımı için 250 g koyulur

Şarap ve sirkesi yapıcak bitki öncelikle mikser ile iyice karıştırılmalıdır. 2,5 litre şarap 5 litrelik damacanaya doldurulur ve yukarıda verdiğimiz ölçeklerde karışım mikser ile iyice karıştırıldıktan sonra damacanaya eklenir. 150 ml sirke anası karışıma eklenir. 8 gün bekleyen karışım istenen kıvama gelir. Elde edilen sirke şişelendikten sonra içindeki bakterilerin dibine çökmesi beklenir.

Faydalı sirke yapmakta şarap ve alkol dışında yöntemlerde mevcuttur. Bunlardan biride organik elma ve üzüm sirkesidir. 1 litre %6 lık sirkeye 50 gr kuru bitki kıyılara veya 150 gr taze faydalı bitki posası çıkana kadar ezilerek karıştırılır. Posası çıkartılan bitkinin suyundan da biraz katılır. Bir şişede 1 ay muhafaza edilen sirke gargara için kahve filtresinden süzülmesi gerekmektedir. Sirke kullanmak için açıldığında 3 ay kadar ömrü vardır.

Faydalı sirkelerden sizde yapmak istiyorsanız öncelikle bir bilen ile görerek yapmanızı tavsiye ederiz. Kıvamını ve ayarını yanlış yaptığınızda hazırladığınız sirke faydalı olmak yerine zararlı olabilir.

Faydalı Bitki Sirkeleri Nelerdir?

 1. Adaçayı sirkesi sinir bozuklukları için tavsiye edilir su veya çorba gibi besinlerle alınması önerilir.
 2. Ardıç üzümü sirkesi mikropları öldürmek için kullanılır ancak epitel doku ölümüne sebep verdiğinden çok az içilir. Doktor tavsiyesi olmadan kullanmayınız.
 3. Ayva sirkesi yanık tedavilerinde kullanılır. Ayva zor mayalanan bir bitkidir Tecrübeniz yok ise denmeyin.
 4. Bahçe nanesi sirkesi sindirim sistemini rahatlatır
 5. Bal sirkesi öksürüğü yumuşatır ve mikrop öldürmek için kullanılır
 6. Bektaşi üzümü sirkesi saç uzaması, vücudun toksinlerden arınması ve kan damarlarını güçlendirir.
 7. Beyaz şarap sirkesi idrar yollarında iltihaplarında ve peklik için faydalıdır.
 8. Çilek sirkesi bağışıklık sistemi için faydalıdır. Orman çileği tavsiye ediliyor
 9. Çoban üzümü sirkesi iltihap önleyici olarak bilinir, ishali durdurmada etkilidir
 10. Elma sirkesi genelde en çok kullanılan kolesterol ve tansiyon dengeleyici bir çok hastalıkta kullanılan bir sirkedir.
 11. Kara Hindiba sarılık ve sirozu tedavi ettiği söylenen bu sirke potasyum ve mineral yönünden çok zengindir.
 12. Karanfik sirkesi mide bulantısı ve kusmayı önlemek için kullanılır.
 13. Kayısı sirkesi kan temizleyeci ve toksinlerden arındırır, hücre koruyucudur
 14. Kedi otu sirkesi sakinleştirici özelliği vardır yorgunluk hissi vermez
 15. Kiraz sirkesi romatizmaya faydası olan sirkedir
 16. Kuş dili sirkesi unutkanlığı önleyen ve baş dönmesine etkilidir
 17. Mürdüm eriği kramp çözücü ve bağırsak uyandırıcıdır
 18. Sarımsak ve soğan sirkesi enfesksiyon önleyici olarak kullanılır
 19. Şeftali sirkesi bağ dokusu ve kan dolaşımını güçlendirmeye faydalıdır

bizim yazabildiğimizden daha çok onlarca belkide yüzlerce şifalı bitki sirkesi yapılmaktadır. Şiflalı bitki sirkeleri A’dan Z’ye birçok bitkiden yapılabilir. Bu sirkeler tek başına olduğu gibi karıştırılarak da tedavilerde kullanılmaktadır. Ancak burada önemli olan hususun kullanmak istediğiniz sirkenin en azından bir hekim veya doktor tarafından bilinmesidir. Bazı alerji yapabilecek sirkeleri özellikle bu makalemizde yazmıyoruz. Unutmayın ki şifalı bitkiler ile yapılacak tedavilerde başarı sağlanabilmesi için önce doktor ve hekiminizin teşhisi ve tedavi yöntemi önemlidir. Alternatif tıp olarak bilinen bu ilaç ve yöntemlerle uzman olmayan ve çıkarları uğruna kazanç elde etmek isteyen bazı insanlar tarafından kandırılmamayı dikkate almanızı ve sağlığınızın uzman hekim ve doktorlar tarafından takip edilmesini hatırlayınız.

Sirkelerin içinde yapılması en zor olanlardan ve en pahalı olanı Balsemik sirkesidir.

Bir önceki yazımızda Kiraz sirkesinin faydalı olduğu romatizmaya iyi gelen bitkiler bilgilerini okuyabilirsiniz.

Sirkenin Faydaları Nelerdir? Faydalı Sirkeler Nasıl Yapılır? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
 1. Recep dedi ki:

  Yahu bu sirkenin faydaları saymakla bitmiyor. Elma sirkesini çamaşırları yıkarken yumuşatıcı ile karıştırıyoruz. Bir gram toz kalmıyor çamaşırlarda. Yazı için elinize sağlık 🙂

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
kamagra 100 mg