Şimşir Ağacı ve Özellikleri - Şifalı Bitkiler - Şifalı Bitkiler


Şimşir Ağacı ve Özellikleri

Şimşir Ağacı ve Özellikleri
10 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 2.218 kez okundu.

Geçmişten günümüze kadar özellikle yaygın olarak bilinmekte olan şimşir ağacı faydalı olması nedeniyle farklı amaçlar için kullanılmaktadır. Şimşirgiller ailesinden gelmekte olan çalılara verilen isimdir. Her daim yeşil bitkilere sahip olması özellikle ağacın ilgi görmesini sağlamaktadır. Elips şeklinde kısa saplı yaprakları özellikle derimsi ve parlak bir görünüme sahiptir. Aynı zamanda tam kenarlı ve tüysüz olarak oluşmaktadır.

Şimşir Ağacı

 

Son derece yavaş büyüyen ve oldukça dayanıklı bir gövdeye sahiptir. Nemli toprakları sevmektedir. Çiçekleri özellikle kuş üzümünü andırmaktadır. Zor görülen çiçekleri ile dikkat çeken süs ağacı olarak da bilinmektedir. Süs ağacı olarak kullanılmakta şimşir aynı zamanda dayanıklı gövdesi nedenle farklı amaçlar için kullanılmaktadır. Bahçelerde süsleme amaçlı yetiştirmektedir. Ülkemizde de yaygın olarak yetiştirilen süs ağaçları arasında yer almaktadır.

Özellikle yararlı olması nedeniyle kullanılmaktadır. Gövdesi, yaprakları veya meyvesi pek çok farklı amaç için kullanılabilir. Karaciğer hastalıklarına karşı son derece faydalıdır. Aynı zamanda kanın temizlenmesini sağlamaktadır. Vücudu terleterek özellikle ateşin düşmesini sağlamaktadır. Kabızlık gibi problemlerin giderilmesini ve hazmın kolaylaşmasını sağlamaktadır. Özellikle mide ve bağırsak rahatsızlıklarında kullanılması kısa sürede problemin çözülmesini sağlayabilir. Saç dökülmelerini azaltmak amacıyla yaprakları kullanılabilir.

 

Şimşir Ağacı Özellikleri

Şimşirgiller ailesinden gelmekte olan şimşir ağacı özellikleri çeşidine göre değişmektedir. Çok sayıda farklı çeşidi bulunmaktadır. Farklı özelliklere sahip olan çeşitler yunan şimşiri, hazar şimşiri, gürci şimşiri, Afrika şimşiri, Madagaskar şimşiri, japon şimşiri, Çin şimşiri, Harland şimşiri şeklinde sıralanabilir. Özellikle dünya çapında yetiştirilmekte olan süz ağacı olarak da düşünülebilir. Uzun yapraklı şimşir ve adil şimşir olmak üzere iki ayrı tür yurdumuzda yetişmektedir. Toprak üzerinde süngerleri dört köşeleri şekilde olup elips biçimindeki kısa saplı yaprakları ise derimsi ve aynı zamanda parlak bir görünüme sahiptir.

 

Uzun süre dayanıklı olması gövdesinin farklı amaçlar için kullanılmasını sağlamaktadır. Özellikle nemli Toprakları sevdiğinden farklı yörelerde yetiştirilebilir. Dalları sık ve çalı şeklindedir. Bazı durumlarda boyu 10 metreye kadar uzayabilir. Yeşilimsi sarı renkte çiçeklere sahiptir. Meyvesi kuş üzümüne benzemektedir. Yapraklarının tepesi siyah renktedir.

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
kamagra 100 mg