Şekeri Düşüren Bitkiler Listesi - Şifalı Bitkiler - Şifalı Bitkiler


Şekeri Düşüren Bitkiler Listesi

Şekeri Düşüren Bitkiler Listesi
21 Mart 2018 tarihinde eklendi, 920 kez okundu.

Şeker Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Şeker Hastalığı tıp da bir diğer adıyla diyabet, pankreasın insülini üretmemesi ve ya dengesiz şekilde üretmesi sonucu kanda şeker miktarının olması gerekenden fazla bulunmasına sebep olan hastalıktır. Bu hastalık maalesef ki kroniktir ve yaşam boyu tedavi gerektirir. Bu hastalığın tedavisinde ki öncelikli amaç vücuttaki şeker düzeyinin normal düzeylerde kalmasını sağlamaktır. Şeker hastalığında en önemli görev tabi ki hastanın kendisine düşüyor. Hasta şekerini düzenli olarak takip etmeli ve doktorun verdiği tedaviye harfiyen uymalıdır. Sağlıklı bir yaşam tarzı oluşturulması hastalığın kontrol altına alınmasına yardımcı olacaktır. Burada en çok dikkat edilmesi gereken konular beslenme alışkanlığı ve fiziksel aktivitedir. Hareket ettiğimizde vücudumuzda ki şeker oranı düşer. Bu sebeple yaşam tarzı haline getirilmesi gereken egzersizler kanda bulunan şeker oranın düşmesinde büyük ölçüde önem taşır. Şeker hastalığının başlıca belirtileri şunlardır;

 • Sık sık idrara çıkma
 • Normalden fazla ve sürekli su içme ihtiyacı duyma
 • Ağız kuruluğu
 • Adetten kesilme
 • Çabuk yorulma, halsizlik
 • Sinirlilik hali
 • Bulanık görme
 • Derinin kuru ve kaşıntılı olması
 • Enfeksiyonlara karşı daha dirençsiz olmak

Fazla kilo, hareketsiz yaşam stili ve egzersiz yapmama, yüksek tansiyon, ailede şeker hastalığı öyküsü olması ve ileri yaş şeker hastalığı açısından risk altında olabileceğiniz durumlardır. Şeker hastalığı belirtileri olan kişide şeker hastalığı tanısı için;

 • Açlık (8 saat hiçbir şey yememe) kan şekerinin 126 mg/dl üzerinde olduğu iki ayrı testle onaylanması
 • Herhangi bir dönemde rastgele bakılan şeker seviyesinin 200 mg/dl üzerinde olması. Bu yükseklik 2 ayrı testte onaylanmış olmalıdır.
 • HbA1c denilen değerin 6,5 mg/dl üzerinde olması
 • Şeker yükleme testi(OGTT) sonrası 2. saat şeker seviyelerinin 200 mg/dl üzerinde olması

Belirtileri olan kişide yukarıdaki dört testten herhangi birinin pozitif çıkması şeker hastalığı teşhisi için yeterlidir.

Şeker hastalığı kontrol altına alınmadığında görme problemleri, kalp hastalıkları, böbrek yetmezliği, kan dolaşımı bozukluğu ve yaraların geç iyileşmesi gibi birçok ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Bu nedenle doktorunuzla işbirliği içerisinde yapacağınız tedavi sürecini egzersiz ve diyet ile desteklerken bir yandan da doğanın mucizelerinden de faydalanabilirsiniz. Şekeri düşüren şifalı bitkiler ile hazırlanan kürler şekeri kontrol altında tutmanıza yardımcı olacak ve yaşamınız boyunca tedaviniz için size destek olacaktır. İşte bu şifalı bitkiler ve kürlerden bazıları;

Zerdeçal

Zerdeçal kurkumin adı verilen, kan şekerini düşüren ve diyabetin gelişme riskini azaltabilen aktif bir bileşik içermektedir. Bu özelliğiyle şekeri kontrol altına alabilmek için önemli ölçüde destek sağlayan faydalı bir bitkidir.

Hazırlanışı ve kullanımı: Yemeklerinizin içine toz halinde ya da çiğ olarak ekleyerek kullanabilirsiniz. Aynı zamanda doktorunuzun bilgisi dahilinde zerdeçal takviyesi alabilirsiniz.

Zencefil

Zencefilin anti diyabetik özelliği kan şekerinizi kontrol altında tutmak için birebirdir. Kilo vermenize de faydası olan bu şifalı bitki sağlığınız açısından oldukça faydalıdır.

Hazırlanışı ve kullanımı: Bir su bardağı kaynar suyun içine 1 tatlı kaşığı zencefil tozu ekleyerek 10 dakika demlenmeye bırakın. Günde 2 ya da 3 bardak tüketebilirsiniz. Aynı zamanda yemeklerinize taze veya kuru olarak ekleyerek de kullanabilirsiniz.

Köri Yaprakları

Yüksek kan şekerini kontrol altında tutmanıza yardımcı olacak bu aromatik bitki içerdiği mineraller sayesinde kandaki glikoz seviyesini normal düzeyde tutar.

Hazırlanışı ve kullanımı: Her sabah aç karnına bir iki adet köri yaprağı çiğneyebilirsiniz. Aynı zamanda çorba veya salatalarınıza toz halinde ekleyebilirsiniz.

Kekik

Kekik yüksek kan şekeri tedavisinde oldukça etkili bir bitkidir. Birçok vitamin ve mineral içeren bu bitkinin düzenli kullanımlarında oldukça faydalı olduğu görülüyor.

Hazırlanışı ve kullanımı Bir bardak kaynar suyun için 6-7 adet kurumuş kekik yaprağını ekleyin.10 dakika demlenmeye bırakın. Günde bir bardak tüketin. Alternatif olarak bir bardak suya birkaç damla kekik yağı ekleyerek günde bir kez içebilirsiniz.

Son olarak da Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun geliştirdiği şeker hastaları için uygulanan, uygulayanların oldukça memnun kaldığı bir kür de mevcut.

Bu kür için geren bitkiler;

 • Kış Ihlamuru
 • Kuşburnu
 • Altın otu

1 litre suya 10 gr kış ıhlamuru ve 10 gr kuşburnu ekleyip 5 dakika boyunca kaynatın.5 dakika kaynadıktan sonra 5 gr altın otu ilave edip 5 dakika daha kaynatın. Ilındıktan sonra süzüp gün içerisinde tüketin. Özellikle sabah, öğlen ve akşam aç karnına tüketmenizde fayda vardır.1 ay boyunca düzenli olarak kullanın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
kamagra 100 mg