Şahtere Otu ve Faydaları - Şifalı Bitkiler - Şifalı Bitkiler


Şahtere Otu ve Faydaları

Şahtere Otu ve Faydaları
10 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 417 kez okundu.

Şahteregiller familyasından gelmekte olan şahtere otu özellikle günümüzde sık kullanılan otlar arasında yer almamasına karşın yüksek faydası nedeniyle tercih edilmektedir. Çok parçalı yaprakları bulunmaktadır. Küçük ve düzensiz özellikle beyazımtırak ya da pembe renkli çiçeklere sahip olan otsu bir bitki cinsi olarak bilinmektedir. 50’ye yakın türü bulunmaktadır. En etkilisi özellikle yurdumuzda yetişmektedir.

Şahtere Otu

Şifalı bitkiler arasında özellikle yer almakta olan bitki yaygın kullanılmasa da sağlamış olduğu faydalar nedeniyle özellikle bitkisel tedavi amacıyla kullanılmaktadır. Sıklıkla yol kenarlarında rahat sayabileceğimiz bitkiler arasında yer almaktadır. 20-60 cm boyundaki yıllık bitki mavimsi yeşil yaprakları ve mor renkteki çiçeklere sahiptir. Özellikle yurdumuzda da yetiştirilmekte olan bitki aynı zamanda pek çok farklı yörede yetiştirilmektedir.

Bitkinin yetiştirmiş olduğu vatan güney Avrupa ve kuzey Afrika bölgelerdir. Bunun yanı sıra Türkiye, Horasan ve Türkistan bölgelerinde de yetiştirilmektedir. Geniş bir alanda yetiştirilmesi özellikle bitki kullanmak isteyenlerin kolayca ulaşmasını sağlamaktadır. Mayıs ayından ekim ayına kadar toplanarak kurutulup saklanabilir. Özellikle tentürü yapılması istenildiği durumlarda taze olarak da kullanılabilir. Bu nedenle özellikle kullanıcılar kullanım amaçlarına göre en uygun şekilde hazırlayabilmek adına kuru ya da taze olarak bitki kullanabilirler.

Şahtere Otu Faydaları

Yurdumuzda yaygın olarak yetişmekte olan şahtere otu faydaları saymakla bitmez. Çok sayıda farklı faydasının bulunması özellikle bitki kullanmak isteyenlerin farklı şekillerde uygulama yapmasını sağlamaktadır.

Bitkinin kullanılması durumunda edebilecek olan faydalar şunlardır;

 • Safra salgısının artmasını sağlayarak özellikle safra kesesindeki sorunların tedavi edilmesini sağlayabilir.
 • Deri üzerindeki hastalıkların iyileştirilmesi konusunda olumlu etkiler sağlamaktadır.
 • Damar sertliği için özellikle bitkisel tedavi amacıyla kullanılabilir.
 • Mide ağrısı şikayetinin giderilmesi için kullanılabilir.
 • Özellikle vücuttaki tüm toksinleri dışarı atılmasını sağlamak amacıyla kullanılabilir.
 • Sedef hastalığının tedavisi için kullanılmaktadır.
 • Yüzde veya vücutta çıkan sivilceler için özellikle bitkisel tedavi amacıyla kullanılabilir. Yüksek tansiyonun düşmesini sağlamaktadır.
 • Yatıştırıcı etkisi bulunmaktadır.
 • Kan ve böbreklerin temizlenmesini sağlayabilir.
 • Hemoroid tedavisinde özellikle bitkisel amaçlı kullanılabilir.
 • Gözdeki çap aklanma sorunun çözülebilmesi için özellikle demleme yöntemiyle hazırlanan su pansuman yapılarak uygulanabilir.

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
kamagra 100 mg