Romatizmaya İyi Gelen Yiyecekler - Şifalı Bitkiler - Şifalı Bitkiler


Romatizmaya İyi Gelen Yiyecekler

Romatizmaya İyi Gelen Yiyecekler
26 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 346 kez okundu.

Aslında oldukça yaygın hastalıklardan olan Romatizma, sağlıklı beslenerek riski azaltılacak ve erkenden teşhis edilince de beslenme ile kontrol altına alınabilecek hastalıklardandır. Romatizmaya iyi gelen yiyecekleri merak ediyorsanız, sağlığınız için beslenme tarzınızı değiştirmeli ve seçimlerinizi buna göre şekillendirmelisiniz hem ağrılarınızdan kurtulabilir hem de sağlıklı beslenmeye başlayabilirsiniz.

Romatizmaya İyi Gelen Yiyecekler

Balık

Özellikle iltihaplı romatizmalara iyi gelen balık, mutlaka haftada en az 1 kere soframızda bulunması gereken bir besindir. Omega 3 yağ asidi ile derdinize derman olacak balığı mutlaka tüketmelisiniz.

Keten Tohumu

Omega 3 bakımından oldukça zengin olan keten tohumu, ülkemizde son dönemde oldukça meşhur olan bir besin. Omega 6 ve lignan da bulunan keten tohumu ile pek çok lezzet yakalayabilirsiniz.

Hodan Otu

Salatalarda kullanabileceğiniz ve emin olun ki tadını sevebileceğiniz hodan otu, sağır dili olarak bilinmektedir. Trakya’da oldukça meşhurdur. Romatizmaya iyi geldiği oldukça geçmiş zamanlardan beri söylenmektedir.

Yumurta

B vitamini kas ve eklem dokularının gelişimine oldukça katkıda bulunan yumurta, gün aşırı tüketmemiz gereken besinlerdendir. Kemik ve eklemler için olan önemi büyüktür. Sülfür içerdiği için size istediğiniz sağlıklı sonuçları vermeye yardımcı olacaktır.

Çilek

Mevsiminde tüketilen çileğin içinde bulunan salisilik asit romatizma ilaçlarında kullanılmaktadır. Yan ara öğünlerinizde tüketeceğiniz muhteşem lezzet çilek olmalıdır.

Romatizmaya Ağrılarını Arttıran Yiyecekler

 • Beyaz ekmek
 • Pasta
 • Dondurma
 • Şeker
 • Kızarmış patates
 • Margarin
 • Sakatat grubu etler
 • Karaciğer
 • Sosis, salam, sucuk ve benzeri işlemiş etler

Romatizma ağrıları ve buna benzer sıkıntılardan korunmak için yukarda belirtmiş olduğumuz ağrıları arttıran yiyeceklerden uzak durmalısınız. Özellikle beyaz ekmeği hayatınızdan çıkarmalı ve tam buğday ya da çavdar ekmeği tüketmelisiniz. Dikkat etmeniz gereken aslında o kadar fazla bir şey bulunmamaktadır. Sadece sağlıklı kalabilmek için yediğiniz, içtiğiniz şeylere dikkat etmeli ve ara öğünlerinizi de buna göre ayarlamalısınız. Sonuçta ağrı çekmek ve hayatı kendinize zindan etmek yerine, romatizmal ağrılarınızdan kurtulabileceğiniz pek çok seçenek bulunmaktadır. Yani her şey sizin elinizde. Doktor tavsiyeleri ve düzenli beslenme yöntemleri ile çözümler sizi bekliyor.

Etiketler:

Romatizmaya İyi Gelen Yiyecekler Konusuna 2 Yorum Yapıldı
 1. Hasan dedi ki:

  Romatizma hastalığı bende uzun bir süredir var. Konuda belirtildiği gibi, bol bol balık ve yumurta tüketmeye çalışıyorum. Ve bu yiyecekler ağrıların azalmasına neden oluyor.

 2. Odahalı dedi ki:

  Bu değerli paylaşımınız için teşekkür ederim. Ciddi romatizma ağrılarım vardı, bu yiyecekleri bol bol tüketmeye başladım. Umarım iyi gelir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
kamagra 100 mg