Protein İçeren Yiyecekler - Şifalı Bitkiler - Şifalı Bitkiler


Protein İçeren Yiyecekler

Protein İçeren Yiyecekler
23 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 574 kez okundu.

Protein içeren yiyecekler nelerdir? Günlük olarak ne kadar protein tüketmeliyiz? Protein ağırlıklı beslenme nasıl olmaktadır? Zayıflamak hatta daha sağlıklı beslenmek için proteini ne kadar kullanmalıyız?

Sağlıklı beslenme kurallarına göre günlük olarak ihtiyaç duyulan protein ihtiyacınızı doğal yollar ile alabilir ve sağlıklı yaşamaya devam edebilirsiniz. Bunun için işte size birkaç detay.

Peki, protein zengini besinler hangileri?

Kırmızı Et

Hayvansal Proteinler arasında en çok tercihe dilen kırmızı ettir. Kırmızı eti haftada en azından 2 kere tüketmelisiniz. Ancak kolesterolü olanların doktor tavsiyesine uygun olarak kullanılması önemlidir.

Beyaz Et

Hindi eti, tavuk ve balık gibi pek çok güzel beyaz et lezzetini sofranızdan eksik etmemelisiniz.  Kırmızı ete göre daha az yağ içeren beyaz eti kesinlikle diyet listelerinize eklemelisiniz.

Baklagiller

Fasulye ve nohut en çok tüketilen baklagillerdir. Mercimek hemen ardından gelmektedir. Ancak yeşil mercimek ise hepsinden daha da faydalıdır.

Süt

Hayvansal proteinlerden olan süt; özellikle çocukluğunuzdan bu yana hayatınızda olmalıdır.

Yumurta

Özellikle sporcuların ve çocukların hayatlarında olması gereken en özel besindir, yumurta. Her sabah 1 bardak süt ve 1 tane yumurta tüketmelisiniz.

Yoğurt

Sofralarımızdan asla eksik etmemeniz gereken lezzetlerden olan yoğurdun 150 gramında 15 gram protein bulunmaktadır.

Kabak çekirdeği

Kabak çekirdeğinin 100 gramında 16 gram protein vardır ve bir avuç tüketerek ünlük olarak protein ihtiyacınıza katkıda bulunabilirsiniz.

Peynir

Sofraların olmazsa olmazı peynir günlük olarak her sabah tüketilmeli ve 100 gramından 30 gram protein alabilirsiniz.

Badem

100 gram bademden 20 gram protein alabileceğinizi biliyor muydunuz? Her gün sabah saat 11.00’da ara öğün olarak badem tüketebilirsiniz.

Kuruyemişlerden, peynire, sebzeden meyvelere protein alabileceğiniz pek çok besin bulunmaktadır. Hem sağlıklı beslenmiş olursunuz hem de vücudunuzun ihtiyaç duyduğu proteini tamamlamış olursunuz. Ayrıca alerjiniz yoksa ve günlük diyet programı ya da sağlıklı yemek programı hazırlıyorsanız, kesinlikle kuracağınız dengeye dikkat etmelisiniz. Protein içeren yiyecekleri bir bir inceledik ve bedenen sindirimi kolay ve kendinizi iyi hissedeceğin sonuçlar için gün içinde iyi yiyecekler tüketmelisiniz.

Etiketler:

Protein İçeren Yiyecekler Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. Hakan dedi ki:

  Benim gibi yeni spora başlayacaklar için faydalı bir konu olmuş. Teşekkür ederim.

 2. Ayşe Dora dedi ki:

  Ayrıntılı anlatım için teşekkürler

 3. Mert dedi ki:

  Yalnızca spor yapanların değil, aslında tüm bireylerin bu şekilde beslenmesi gerekiyor. Protein en önemli ihtiyaçlardan.

 4. Ali dedi ki:

  Sadece spor yaparak olmuyor sağlıklı sonuç alabilmek için besin desteği de şart öyle olunca protein içeren yiyeceklerin önemi daha da değer kazanıyor.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
kamagra 100 mg