Prostat'a Ne İyi Gelir? Prostat için Bitkiler - Şifalı Bitkiler - Şifalı Bitkiler


Prostat’a Ne İyi Gelir? Prostat için Bitkiler

Prostat’a Ne İyi Gelir? Prostat için Bitkiler
26 Mart 2018 tarihinde eklendi, 755 kez okundu.

Günümüzde orta yaş üstü erkeklerde çok sık rastlanan şikâyetlerden biri prostat. Halk arasında hastalığın adı prostat olarak anılsa da aslında bu konu en doğru şekilde prostat ve prostat hastalıkları olarak tanımlanmalıdır. Prostat ile ilgili karışıklığı düzeltebilmek için önce prostatı tanımak ve prostat hastalıkları ile ilgili bilgi sahibi olmak gerekmektedir.

Prostat aslen, sağlıklı her erkekte bulunan bir organ daha doğrusu bir salgı bezidir. Aksi bir rahatsızlığı bulunmayan tüm erkek çocuklarında doğuştan vardır. İdrar torbasının hemen altında şekil olarak cevize benzeyen prostat, spermlerin canlı kalmasını sağlayan bir salgı bezidir. Yani erkek menisinin kadın vajinasında canlı kalmasını sağlar ve döllenme ihtimalinin arttırılmasına yardımcı olur. Yani prostat erkek vücudunda yer alan bir salgı bezinin adıdır, hastalık değil. Şimdiyse prostat hastalıklarını tanıyalım.

İyi Huylu Prostat Büyümesi

Prostatın iyi huylusu olur mu demeyin! Halk arasında prostat olarak yerleşen hastalık aslında iyi huylu prostat büyümesidir. Bu hastalıkta prostat bezi büyüyerek idrak yolunu her iki yandan sıkar ve daraltır. İyi huylu olarak nitelendirilmesinin sebebi herhangi bir risk taşımaması ve gerek ilaç tedavisi gerekse cerrahi müdahale ile tedavi edilebilir olmasıdır. Kötü huylu prostat büyümesini yazımızın bir sonraki bölümünde açıklayacağız.

İyi Huylu Prostat Hastalığı Belirtileri:

 • Sık idrara çıkmak
 • Kanlı idrar
 • İdrar yaparken yanma ve acıma hissi
 • Kesik kesik gelen idrar
 • İdrar ihtiyacının sık ve aniden gelmesi
 • Sık idrar ihtiyacı sebebiyle uyku noksanlığı

Bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz vakit kaybetmeden doktora başvurmanızı öneririz çünkü prostat hastalığı bazen vücutta erken yaşlarda başlasa da ilerleyen yaşlarda hissedilir. Bu durumda ilaç tedavisi dönemi kaçırılmış ve kolay tedavi yolu kapanmış olur.

Kötü Huylu Prostat Büyümesi

Prostat kanseri olarak bilinen kötü huylu prostat büyümesi rahatsızlığı iyi huylu prostat büyümesinden farklı olarak tehlikelidir ve erken teşhis konmazsa ölümle sonuçlanabilmektedir. Prostat bezi içindeki hücrelerin kontrolsüz büyümesiyle ortaya çıkar. İyi huylu prostatın aksine idrar yolunu sıkıştırmadığı için sık idrara çıkma problemi ile karşılaşılmaz ya da hastalığın çok ilerleyen safhalarında karşılaşılır. Kanserli hücreler, prostat bölgesinde hızlı yayılma göstererek prostat bezine yakın organlara hatta kemiklere sıçrayabilir.

Kötü Huylu Prostat Hastalığı Belirtileri:

 • Kasıkta duyulan rahatsız edici his
 • Sertleşme sorunu
 • Kanlı idrar
 • İdrar yaparken zorlanma
 • Kemik ağrısı

Prostat hastalıklarının oluşmasında en büyük etmen genetik aktarımlardır. Bunun dışında beslenme bozukluğu ve ilerleyen yaş prostat hastalıklarının diğer etmenlerindendir.

İyi huylu prostat, dengeli beslenme, aktif egzersiz ve ilaçlarla tedavi edilebilirken kimi zaman basit cerrahi müdahaleler sayesinde de küçültülebilir. Kötü huylu prostat ise vakit geçirilmeden uzman kontrolünde tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Her kanser sınıfında olduğu gibi prostat kanserinde de erken tanı hayat kurtarır. Tıpkı meme kanseri ile mücadele etmek için belirli sıklıklarla yapılan testler gibi siz de düzenli olarak hekiminize başvurarak prostat kontrolü talebinde bulunabilirsiniz.

Prostat hastalıklarına yakalanmamak için erken yaşlarda düzenli ve dengeli beslenme ile orta yaş ve üzeri dönemlerde prostat hastalıklarına yakalanma riskini azaltabilirsiniz. Peki, prostat için şifalı bitkiler nelerdir? Şimdi bu bitkileri ve etkilerini yakından tanıyalım. Ama öncelikle hatırlatmakta fayda var ki tuz, alkol, sigara ve çok yağ tüketiminden kaçınmak prostat hastalıklarının önlenmesinde konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli husus.

 • Isırgan Otu: Isırgan otunun kökünün haşlanıp demlenmesi yoluyla elde edilen çay prostat iltihaplarını kurutma, kanlı idrar şikâyetini azaltma, idrara çıkmayı kolaylaştırma etkisi ile bilinmektedir.
 • Kabak Çekirdeği: Düzenli olarak tüketilen kabak çekirdeği içindeki vitaminler sayesinde ilerleyen yaşlarda prostat hastalıklarına yakalanma riskini önemli ölçüde azaltmaktadır.
 • Kırmızı Yonca: Bu bitkiyi demleyerek elde edilen çayın tüketilmesi erkeklerde prostat riskini azaltırken idrara çıkmayı kolaylaştırmaktadır.
 • Brokoli: Brokolinin haşlanması ile elde edilen suyun günde 3 kere öğün öncelerinde içilmesi idrara çıkamama ve zor idrar yapma gibi şikâyetlerin azaltılmasına yardımcı olur.
 • Sarı Kantaron: Prostat şikâyetleriyle bitkisel olarak savaşan mucizevi bitkilerden biri de içerdiği şifa ile dillere destan olan sarı kantaron bitkisidir. Bu bitki 40 dakika kadar kaynatılarak süzülür ve saklanır. Günde 3 bardağı geçmeyecek şekilde öğün sonralarında tüketilebilir.
 • Yakı Otu: Otun demlenmesi ile yapılan çay içildiğinde idrar kesesi etrafında rahatlama görülür ve sık idrara çıkma şikâyetleri azalırken idrar yapmak kolaylaşır.
 • Maydanoz: Maydanoz sapları ile birlikte kaynatılarak çay olarak içildiğinde de maydanoz kökü ağızda çiğnendiğinde de prostat büyümesi konusunda ciddi etki gösterir. İdrara çıkmayı da ayrıca kolaylaştırıcı etkiye sahiptir.
 • Cüce Palmiye: Cüce palmiye çayı da prostata iyi geldiği bilinen bir başka bitki çayıdır. Özellikle prostat büyümesi konusunda erken yaşlarda düzenli kullanımı ilerleyen yaşlarda prostat büyümesini engeller.

Yeniden hatırlatmakta fayda var ki düzenli egzersiz, dengeli beslenme, kaliteli uyku ve zararlı alışkanlıklardan kaçınmak prostat ve benzeri pek çok hastalığı önlemede en önemli husustur. Bitkilerin iyileştirici gücünden de faydalanarak ilerleyen yaşlarda yaşam kalitenizi sürdürebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
kamagra 100 mg