Pırasanın Faydaları Nelerdir? Hangi Hastalıklara Şifa Olur? - Şifalı Bitkiler - Şifalı Bitkiler


Pırasanın Faydaları Nelerdir? Hangi Hastalıklara Şifa Olur?

Pırasanın Faydaları Nelerdir? Hangi Hastalıklara Şifa Olur?
3 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 944 kez okundu.

Pırasa lif konusunda zengin, önemli bir antioksidan bitkisi olarak bilinmektedir. Bünyesinde yer alan vitamin ve mineraller sayesinde metabolizma için son derce önemlidir. Peki,  pırasanın faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara şifa olur.

Soğana benzemesi nedeniyle sıklıkla tüketilmeyen pırasa, çok önemli özellikleri bulunmaktadır. Pırasa yılın her mevsimi içerisinde yetişebilen allium familyasına aittir. Genel olarak yaprakları için üretilmeye devam eden ancak sapı da kullanılan bir bitki olarak bilinmektedir. Bazı ülkeler içerisinde tipik olarak yemek yapılarak tüketilmesinin yanında çiğ olarak yaprakları yenmektedir. Pırasanın ilk çıktığı dönemlerde kısa bir sapı bulunuyor. Daha sonra ise çiçek açtığında genişler ve dallanır. Pırasa günümüzde tüketim oranı çok yüksek ve en önemli besinler arasındaki yerini almayı başarmıştır. Pırasa son derece ucuz olan, kolaylıkla yetişen bir sebzedir. Kozmetik endüstrisinde de kullanılan pırasa ilaç yapımında kullanılır. Peki pırasanın faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir?

Pırasanın Faydaları

Antioksidan özelliği ile beraber pırasa kansere ve kronik rahatsızlıklara karşı en iyi şekilde korumaktadır. Prostat ve kolon kanseri gibi türlerinde fayda sunmaktadır. Kolesterolü düşürmektedir. İçerdiği K vitamini ile beraber kemik sağlığına yardımcı olmaktadır. Damar sertliğini engellemeye yardımcı olan pırasa bitkisi, damar hastalıkları riskini düşürmektedir. Kan dolaşımını en iyi şekilde düzenlemektedir. İçerisinde lif bulunmasından dolayı bağırsak için son derece faydalı bir üründür. Kabızlık problemini önlemeye yardımcı olmaktadır. Etkili bir idrar söktürücü olarak yer almaktadır. Zengin demir içeriği ile beraber saç dökülmelerini engellemekte ve demir eksikliğine bağlı oluşan anemi sorunlarını önlemektedir.

Kan dolaşımının düzenlenmesinde yardımcı olan pırasa bitkisi kolesterolün dengelenmesine yardımcı olmaktadır. İştahın açılmasına yardım eden pırasa özellikle tüketmeniz durumunda, iştahınız açmakta ve daha fazla yemek yeme isteği uyandırmaktadır. Pırasa içerisinde omega 3 içermektedir. Bu sayede kolesterol, kalp – damar rahatsızlıklarına ve tansiyon problemlerine iyi gelmektedir. Bununla beraber pırasa bitkisi depresyon gibi problemleri de önlemektedir. Solunum sistemi için son derece yararlı bir üründür. Pırasa bitkisi hamile bayanların beslenme sürecinde yardımcı olan folik asit konusunda zengindir.

 

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
kamagra 100 mg