Papatya - Şifalı Bitkiler - Şifalı Bitkiler


Papatya

Papatya
24 Şubat 2013 tarihinde eklendi, 674 kez okundu.

Papatya latince adı matricaria chamomilla olan sakinleştirici etkisiyle  bildiğimiz faydalı ve yararlı şifalı bitkiler arasındadır. Papatya bitkisi Türkiye de hemen hemen çoğu yerde rastladığımız bir bitkidir. Tarlalarda, yol kenarlarında, parklarda görebileceğiniz papatya bitkisinin boyu yaklaşık 25cm kadar uzayabilir. Otsu bir bitki olan papatya çiçeğinin orta bölümü sarı renktedir.  Bu sarı yumuşak kısmın etrafında yaklaşık 15-20 adet tek yaprak şeklinde mini yapraklar vardır.

Papatya Ne Zaman Toplanır?

Papatya bitkisi yaz aylarında  toplanır. Özellikle haziran ayında papatya çiçekleri açılmadan toplanır. Papatya suyu, yağı ve kurutularak çay şeklinde kullanım alanları vardır.

Aynı şekilde yaz aylarında kurutularak nemsiz yerlerde saklanabilir.

papatya resimleri papatya resmi suyu faydaları

 

Papatya Hangi Hastalıklara Faydalıdır?

Papatya şifalı bitkisinin sinirleri yatıştırdığı ve sakinleştirici etkisi en çok bilinen yararları arasındadır. Ağrı giderici ve ateş düşürücü şeklinde kullanımı da görülmüştür. Bağırsak gazları ve spazmlara karşı oldukça yararlı olduğu belirtilmiştir.

Papatya vücuda rahatlık veren bir bitkiler arasında sayılabilir. Papatyanın saçları sarartmak için kullanıldığı da görülmüştür.  Baş ve bel ağrılarının tedavisinde de kullanılan papatya diş eti ve bademcik iltihaplarına karşı oldukça yararlıdır.

Papatya çayının gargara şeklinde kullanılması ile boğaz ağrılarının dindirildiği görülmüştür. Papatya vücuttaki zararlı madde ve zehirlerin temizlenmesinde ve dışarı atılmasında büyük rol oynar. Kabızlığı gideren ve hazmı kolaylaştıran etkisi olan papatya iştahı açar. Soğuk algınlığı gibi kış rahatsızlıklarında da kullanabilen papatya, menopoz dönemindeki bayanlar içinde oldukça yararlıdır.

Papatya yağı spazm giderici etkisiyle bilinir. Papatya içeriğindeki yararlı maddeler sayesinde papatya yağı ile cildi besleyici etkisi vardır. Papatya yağı ancak gargara şeklinde ve cilde sürme şeklinde uygulanması yapılabilir, kesinlikle içilmesi tavsiye edilmez.

Papatya Kullanımı

Papatyanın kurutulmuş halinde olan otları çay şeklinde demlenerek tüketilebilir. Günde 1 bardak tüketimi yeterli olur.

Bir önceki yazımızda bir cilt rahatsızlığı olan seboreik dermatit hastalığı hakkında bilgilendirici bir yazı yayınladık.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
kamagra 100 mg