Palm Yağı Faydaları Nelerdir? - Şifalı Bitkiler - Şifalı Bitkiler


Palm Yağı Faydaları Nelerdir?

Palm Yağı Faydaları Nelerdir?
22 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 1.019 kez okundu.

Palm ağacının meyvesinden üretilen Palm yağı hakkında son aylarda ciddi uyarılar verilmişti. Özellikle gıdaların içinde bulunan bu yağın kansere neden olduğu ve sağlıksız olduğu tartışmaları gündem olmuştu. Peki Palm yağı nedir? Hiç mi yararı yoktur?

Aslında bu yağ, bitkisel bir yağ çeşididir. Trans yağ içermediği gibi bitkisel olduğundan sorun yaratmaz. İyi kolesterolün artmasına yardımcı olan bu yağın 1 yemek kaşığı 120 kalori değerine sahiptir. Sağlıklı ve ekonomik olması nedeniyle tercih edilen Palm yağı aslında birçok margarinden çok daha yararlıdır. Palm yağının faydaları şunlardır:

  • Yüksek kalorisi vardır enerji verir,
  • Cilt için yararlıdır,
  • E vitamini içerir,
  • Pişirirken değişime uğramaz,
  • Hazmı ve sindirimi kolaydır,
  • Antioksidan içerir.

Palm Yağının Zararları

  • Kansere neden olabilen toksik maddeler içerebilir,
  • Sağlık ve çevreye zarar verebilir,
  • Kalp krizi riskinin artmasına neden olabilir.

Türk bir doktor tarafından kansere neden olan madde içerdiğinin açıklanmasının ardından EFSA’da bu konuda şüpheler olabileceğini işaret etti. Ancak Palm yağının zararları hususunda kesin bir sonuç yoktur. Araştırmalar hala deneme aşamasındadır ve paketlenmiş olan maddelerin büyük kısmında Palm yağı kullanılır. Nutella ürününde de Palm yağının bulunduğu ifade edilmiş, ancak üretici ürünlerinin hiçbirinde Palm yağının olmadığını açıklamıştı.

Palm Yağı Doğada Nasıl Etki Bırakıyor?

Çevreciler de palmiye yağının iklim değişikliklerine neden olabileceği konusunda görüş bildirdiler. Ormanların büyük kısmının talan edilerek üretildiğinin bilindiği Palm yağında kansere neden olan birçok madde bulunuyor.

Ferrero firması yağın rafine edilmesi işlemini 200 derecenin altında yaptığını açıkladı. Bunun üzerine Barilla markası da benzer açıklama yaparak Palm yağının kullanımından vazgeçtiklerini ifade etmişti. Yani her geçen gün bir yensinin ortaya çıktığı Palm yağının zararları kanserojen etkisinin yanında ciddi bir çevre düşmanı olmasıyla da biliniyor.

Palm Yağı Hangi Ürünlerde Var?

Palm yağı içeren ürünler dediğimizde aslında tüm paketlenmiş gıdaları dahil edebileceğimiz bir listeden bahsedebiliriz. Bu listede çikolatalı fındık ezmeleri, bisküviler, kekler, çikolatalar ve hazır gıdalar da bulunmaktadır. Ürün satın alırken içindekiler kısmına bakarak Palm yağı içermeyen ürünler tercih etmeniz uygun olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
kamagra 100 mg