Mine Çiçeği ve Faydaları - Şifalı Bitkiler - Şifalı Bitkiler


Mine Çiçeği ve Faydaları

Mine Çiçeği ve Faydaları
12 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 574 kez okundu.

Mine çiçeği  birçok faydası olan etkili bir çiçek türüdür. Güvercinotu, verbena gibi isimleri de vardır. botanik bilgi olması açısından familyası mineçiçeğigillerdir. Boyu bir metreye kadar çıkabilir. Çok uzun süre boyunca solmadan hayatta kalabilir.

Dayanıklı otsu bir bitki olmasının yanında renkli ve tüylü bir gövdesi de vardır. bitkinin üst bölümlerine doğru dallara ayrılma durumu vardır. Yaprakları parlak koyu renk, kenarı dişli ve sapsız özelliktedir. Çiçeğin açma dönemi yaz ortasıdır.Şemsiye şeklinde açmaya başlar ve çiçekleri renkli şekilde çıkar.

Mine Çiçeği Nedir?

Mine çiçeği nedir sorusu özellikle bitkisel ürünler alanında inceleme yapan, bitkisel kaynaklı tedavilere başvuran kişilerin merak ettiği bir konudur. Eflatun, mavi ve kimi zaman da alacalı renklerde çiçekleri vardır. çiçekleirnin orta bölümünde beyaz, siyah görüntülü şekilde küçük gözleri vardır. Meyvesi ise sertir. Tohumları döküldükçe yenileri çıkar. Mine çiçeği ilk çıkış alanı, yani ana   yurdu belirsiz bir çiçektir. Ancak dünyanın birçok yerinde yetiştiği bilinmektedir. Özellikle de Marmara, Karadeniz, Ege, İç Anadolu yaygın görülen yerlerdir. Mineçiçeğinin toplama zamanı yaz ortası dönemidir. Kurutulacak yerlerin gölge, kuru ve hava alan yerler olması gerekir.

Bu açıdan Akdeniz’de yetişmemesinin bir nedeni de havasının çok nemli olmasıdır. Kuru havayı daha çok sever.Mineçiçeğinin içersinde tatlı glikozitler, yapışkan bitki sıvısı ve yağ vardır. verbalin barındırır. Kullanım alanları yemekler, çiğ şekilde salatalarda ve ev yapımı içkilerdir.

 

Mine Çiçeği Faydaları

Mine çiçeği faydaları  genel olarak sıralanırsa:

  • Mide sindirim sorunlarını giderir. Hazmi kolaylaştırır.
  • Balgam sökmeye yardım eder. Soğuk algınlıklarını giderir.
  • Sinir sistemine faydalıdır. Yatıştırıcı etkisi vardır ve stresli günlerinizde daha sakin kalmanızı sağlar.
  • İsteri nöbeti geçirenlerin hızlı şekilde atlatmasında faydası vardır.
  • Adet düzensizliklerini giderir. Ağrılı geçen regl döneminin daha az ağrılı geçmesini sağlar.
  • Sarılık hastalıklarında etkilidir.
  • Safra kesesi sorunlarına iyi gelir.
  • Dişteki çürüklerin engellenmesinde etkilidir. Diş etinin sağlığı için garagra şeklinde kullanılabilir.
  • İçme için kullanılırken 2,3 tatlı kaşığı toz bitki kaynar suyun içine atılır ve demlenmesi beklenir. günde üç kez içilir. Gargara yapacaklar da bu şekilde ılık halde gece yatmadan önce ağızda gezdirir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
kamagra 100 mg