Migrene Ne İyi Gelir? - Şifalı Bitkiler - Şifalı Bitkiler


Migrene Ne İyi Gelir?

Migrene Ne İyi Gelir?
28 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 717 kez okundu.

Şiddetli baş ağrısı şeklinde kendini gösteren ve günlük hayatı felç eden migren için birçok tedavi yöntemi vardır.

Ağrı Kesici İlaç Tedavisi

Migren ağrısı için ağrı kesici tedavi  yöntemi migren atakları boyunca alınan ilaçlardan oluşur. Semptomların yatıştırılması için üretilen ilaçlar, dinlenme, uyuma sağlar ve  ağrıyı hafifletir.

Engelleyici İlaç Tedavisi

Migren için engelleyici ilaç tedavisi de ağrı kesicilerin işe yaramadığı zamanlarda yapılır. Ayda 4 kereden daha fazla atak geçiriiliyorsa ve bu ataklar 12  saatten daha uzunsa sıklık ve süre azaltıcı ilaçlar kullanılır.  Baş ağrısını tam engellememesi mümkün değildir.

Migrene İyi Gelen Şeyler

Migrene iyi gelen şeyler  şu şekilde sıralanabilir:

  • Papatyada yer alan anti inflamatuar ve antiseptik etkili maddeler migren yoğunluğunu azaltmada etkilidir. Papatya çayı hazırlayıp içerek ağrı hafifletilir. 3 kaşık papatya suyun içine konur ve kaynatılıp ılık halde içilir. Günde  2-3 kere tüketilebilir.
  • Kahvedeki kafein maddesi migren ataklarındaki ağrının şiddetini azaltabilir. Atak yaklaştığı hissedildiği an 2 saat arayla şekersiz taze kahve içilebilir.
  • Kan basıncını düzenlemesi nedeniyle elma sirkesi diğer faydalı bir katkıdır. 1 bardak su içine 1 çorba kaşığı  elma sirkesi eklenir ve günlük içilir.
  • Sinirler üzerinde yatıştırıcı etkisi olduğu bilinen nane, migrene iyi gelen bir bitkidir. Balla karıştırılan nane çayı iyi gelebilir.
  • Kan dolaşımını hızlandıran biber, migren ağrısına iyi gelen maddelerdendir. Uyuşturucu ve ağrı kesici etkisi vardır. Ilık su içerisine bir kaşık acı biber eklenir ve karıştırılıp içilir.
  • Migren ağrılarına buz ile müdahale etkili yöntemlerdendir. Gerginlik nedeniyle ağrılarınız tetiklendiyse  uyuştrucu etkisinden faydalanabilirsiniz. Ağrı başlayacağını hissettiğiniz zaman  buzu ağrı odaklanan yere uygulamanız gerekir.
  • Bitkisel uygulamalar dışında masaj yaparak da migren ağrısını azaltmak mümkündür. Serotonin aktivitesini hızlandıran masaj ile beyne gönderilen sinyaller çoğalır ve migren ağrısı azaltmak mümkün olur.

Migren Nedenleri 

Migren nedenleri birçok farklı kaynak ile beraber anılabilir. Kadınların hormon dengesizlikleri bunda etkilidir. Tuzlu yemekler ve işlem görmüş yiyecekler migreni tetikleyen takviyelerdir. Marketlerdeki ürünlerin birçoğunda yer alan katkı gıda maddeleri migreni tetikleyebilir. Aspartam, monosodyum glutamat maddelerinden uzak durmak gerekir. Alkol, uykusuzluk, cinsel aktiviteler, yoğun spor , ani hava değişimi migrenin diğer nedenleridir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
kamagra 100 mg