Meyan Kökü Nedir, Faydaları Nelerdir? - Şifalı Bitkiler - Şifalı Bitkiler


Meyan Kökü Nedir, Faydaları Nelerdir?

Meyan Kökü Nedir, Faydaları Nelerdir?
13 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 853 kez okundu.

Baklagillerden gelmekte olan meyan kökü özellikle ırmak kenarı gibi sulak ve nemli yerlerde yetişmekte olan yabani bir bitkidir. Boyu yaklaşık olarak 50-150 santim kadar olabilir. Uzun ömürlü bitkiler arasında yer almaktadır. Yaprakları kanat şeklinde ve tüylüdür. Türkiye’nin yanı sıra pek çok farklı ülkede yetiştirilmektedir. Ilıman iklime sahip olan yörelerde yetişmektedir.

Meyan Kökü Nedir?

Günümüzde sıklıkla adından bahsedilmekte olan meyan kökü nedir ve ne için kullanılır? Özellikle kullanmak isteyenlerin merak ettiği sorular arasında yer almaktadır. Çiçekli bitkiler arasında yer almaktadır. Açık morumsu, leylaki ve kelebek şeklinde oluşan meyvelere sahiptir. Kökleri kazık şeklindedir. Meyan kökleri söküldükten sonra yıkanarak doğranıp kurutulmaktadır. Nemden ve güneş ışığından uzak şekilde muhafaza edilmesi gerekir.

 

İçeriğinde bulunan rizom kökü normal şekere oranla 50 kat daha tatlı olan flavon, glisirizin ve kumarin maddelerini içermektedir. Geniş kullanım alanına sahiptir. Bira ve ilaç yapımında kullanılmaktadır. Aynı zamanda Anadolu’da köklerden şerbet yapılarak içilmektedir. Üç yıllık köklerin toplanmasıyla elde edilen koyu renkli toz, çubuk veya dörtgen şeklindeki parçalar satılmakta ve ilaç olarak kullanılmaktadır. Çok sayıda farklı faydası olması nedeniyle özellikle yaygın olarak kullanılmaktadır. Kullanım şekli kullanım amacına göre değişebilir.

Meyan Kökü Faydaları

İnsan vücudu açısından sağlıklı olması nedeniyle kullanılmakta olan meyan kökü faydaları oldukça fazladır. Doğru şekilde kullanılması ve geniş kullanım alanına sahip olması nedeniyle özellikle kullanıcıların amaçlarına uygun şekilde uygulama yapmaları gerekir. Kullanılması durumunda edebilecek olan faydalar şunlardır;

 • İdrarın artmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda müshil etkisi oluşturmaktadır.
 • Şişkinlik, hazımsızlık ya da gaz problemi olanlarda oluşan sorunun azalmasına yardımcı olmaktadır.
 • Özellikle kadınlarda hormon seviyelerinin normalleşmesini sağlamak amacıyla menopoz döneminde kullanılmaktadır.
 • Adet öncesi yaşanan gerginlik ve ağrının azalması için kullanılabilir.
 • Çay olarak tüketilmesi durumunda yorgunluk giderici etkisi bulunmaktadır.
  Karaciğerin korunmasını sağlamakta ve özellikle virüsler nedeniyle karaciğerde oluşacak hasarın önlenmesini sağlamaktadır.

 • Kronik yorgunluk sorunu olanlarda özellikle ortaya çıkan etkilerin azalmasını sağlayarak enerjinin artmasını desteklemektedir.
 • Ses kısıklığı problemine iyi gelmektedir.
 • Balgam söktürücü etkisi bulunmaktadır.
 • Göğüs yumuşatıcı etkisi bulunmaktadır.

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
kamagra 100 mg