Lavanta Yağının Faydaları - Şifalı Bitkiler - Şifalı Bitkiler


Lavanta Yağının Faydaları

Lavanta Yağının Faydaları
19 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 303 kez okundu.

Strese İyi Gelir: Lavantanın genel olarak yatıştırıcı, sakinleştirici bir etkisi vardır; zaten bu yüzden güzel kokusuyla oda spreylerinde parfümlerde kullanılır. İnsana dinginlik veren lavanta strese iyi gelir, depresyondan uzak tutar; genel bir sakinlik çöktürür.

Uyku Sorununda Kullanılır: Lavanta yağını uyumadan önce vücudunuza masaj yaparak uykulamak, alın ve enseye yedirmek uykusuzluk problemi yaşayanlara iyi gelir, kısa sürede derin uykuya dalmayı sağlar. Derin bir uyku çekmenin avantajı da uykunun kaliteli olması, sabah dinç uyanmaktır.

Migren Tedavisinde Kullanılır: Rahatlatıcılığı ile bilinen lavanta baş ağrılarını hafifletir, yağını bileklere ve alına masaj yapmak sizi bir nebze ferahlatacaktır. Lavanta yağının yanı sıra lavanta çayı içmek de son derece faydalıdır, yağla benzer etkileri gösterir.

Soğuk Algınlığı Tedavisinde Lavanta Yağı: Soğuk algınlığı yaşayanlar, solunum yolu hastalıkları ile boğuşanlar lavanta yağını boyun çevresine, göğse masaj yaparak uyguladıktan sonra sıcak bir havluyu sarıp beklemelidir. Bu işlem hem balgam söktürür, hem solunum yollarını temizleyerek açar. Balgam söktürücülüğünün bir diğer artısı ise sigara kullananlar içindir. Sigara kullanan kişiler lavanta yağını/ çayını düzenli tüketerek ciğerlerde biriken balgamı doğal yollarla atabilirler.

Parfüm Etkisi/ Güzel Koku: Lavantanın parfümlerde, oda spreylerinde ve jellerde kullanıldığını söylemiştik. Kozmetik sektöründe lavantaya olan ilgi son derece yoğundur. Ancak dilerseniz kozmetik ürünlerden uzak durarak lavanta yağını ensenize, bileklerinize, boynunuza sürebilir; lavantanın en doğal halini parfüm olarak kullanabilirsiniz.

Mide Bulantılarını Azaltır: Sıklıkla mide bulantısı yaşayanlar lavanta yağını bileklerine sürebilir, çamaşırlarınıza damlatıp o şekilde yıkayabilirsiniz. Ama bu işlemi yaparken aşırıya kaçmamaya dikkat edin. Fazla miktarda kullanacağınız lavanta mide bulantısını tetikleyici olabilir.

İdrar Tetikleyicidir: İdrara çıkmakta zorlanan, idrar yaparken yanma yahut kan hissedenler lavanta yağını masaj yaparak uygulayabilir; ya da lavanta çayı içebilirler. Lavanta yağının bir diğer faydası ise idrar yolları enfeksiyonuna iyi gelmesidir, iltihapları azaltır; idrar üretimini tetikler ve kolayca dışarı atılmasına yardımcı olur. Sindirim sistemine yardımcı olur, hazımsızlık problemine iyi gelir, tansiyonu düşürür çünkü kan basıncını ayarlamakta rol oynar; kısacası bin bir faydası bulunur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
kamagra 100 mg