Kuduz ve Tedavisi - Şifalı Bitkiler - Şifalı Bitkiler


Kuduz ve Tedavisi

Kuduz ve Tedavisi
30 Temmuz 2013 tarihinde eklendi, 675 kez okundu.

İnsanlara kuduz virüsü genel olarak kuduz hayvanların ısırması vasıtasıyla bulaşır. Nadir olsa da bazı hallerde kuduzluk mikrobu hasta hayvanın tükürüğünden insanların ağzına, burnuna ya da yaralarına bulaşması yolu ile geçebilir.
Isırıklar dışında  köpek vb.  kuduz hastalığı olan hayvanın tırmalaması ve solunum yolları ile kuduzluk mikrobu geçebilir. Bu durumlarda profilaksi uygulaması yapılmalıdır. Bazı insanlar  hayvanlarla oynamadan da kuduz mikroplarının bulaşması durumundan korkarlar. Ama bu durumda kesinlikle profilaksi gerekmiyor.

Kuduz mikrobu ile karşılaşma düşüncesi veya şüphesi olduğunda bile derhal en kısa süre içinde tıbbi müdahale yapılmalıdır. Eğer virüsle karşılaşmadan hemen sonra aşı yapılarsa sonuç mutlaka iyi olacaktır. Asla zaman kaybetmek olmaz.

Kuduz ve Tedavisi
Kuduz enfeksiyonunun oluşmasını önlemek için kullanılan en yaygın yollardan birisi ısırılan yerin hemen sabun ve bol su ile yıkanmasıdır. Isırılmadan sonra bir doz immünglobulin ve 28 gün içinde uygun şekilde 0. 3. 7. 14. ve 28. günlerde beş doz olmak üzere kuduz aşısı uygulanmalıdır. Bu aşılar kola uygulanılıyor.
Kuduz aşısı sonrasında nadiren baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, karın ve kas ağrısı görülebilir. Kuduz immünglobulini enjeksiyonu sonrasında hafif ateş de görülebilir. Kuduz aşısının hemen yapılmaması ciddi bir durumdur. Bu yüzden bununla ilgili hemen doktorunuza danışın.

Kuduz hastalığı olan insandan başka birine dokunma yoluyla geçmez. Ama şimdiye kadar pek rastlanmayan ısırma ile kuduzluk bir insandan diğerine bulaşabilir.

Bir önceki yazımızda dondurmanın sağlığa faydaları hakkında bilgiler içeren bir makale yayınladık.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
kamagra 100 mg