Kerevizin Faydaları - Şifalı Bitkiler - Şifalı Bitkiler


Kerevizin Faydaları

Kerevizin Faydaları
21 Kasım 2013 tarihinde eklendi, 548 kez okundu.

Tam bir vitamin ve mineral deposu olan kerevizin faydaları, onu tüketilmesi gereken  sebzeler içinde öne çıkarmaktadır. İçerisinde A, B, C ve E vitaminlerini bulundurur. Vücudumuzun ayrıca ihtiyaç duyduğu; fosfor, çinko, bakır, mangan, demir, kalsiyum ve selenyum gibi mineraller yönünden zengindir. Özellikle çinko çok fazla besinde bulunmadığı için kereviz tüketimi önemli bir hale gelmektedir. Çinko eksikliğinde; saç dökülmesinden, bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve gelişim bozukluklarına kadar birçok problemin baş göstermesi mümkün.
Stres seviyesinde düşüş sağlaması yorgunluğu atmada yardımcı olması da kerevizin faydalarından bazıları. Sakinleştirici etkisi ve romatizmadan kaynaklı ağrıları azalttığı bilinmektedir. Yüksek tansiyon hastaları ile kalp hastalarının özellikle kullanılması tavsiye edilir. Şeker hastalarının şikâyetlerini azaltır ve kan şekerini düzenlemede yardımcıdır. Ayrıca yapılan çalışmalarda anne sütünü arttırıcı etkisi bulunduğu ve unutkanlığa faydalı olduğu da ortaya çıkmıştır.

Kerevizin Faydaları

Kerevizin sindirim sistemi üzerindeki faydası oldukça fazladır. Hazmetmeyi kolaylaştırır ve midenin güçlenmesine yardımcı olur. İdrar yollarının temizlenmesinde etkilidir. Gaz ve şişkinlik gibi sindirim sistemiyle ilgili şikâyetleri giderir. Kanı temizler. Kanın temizlenmesiyle sivilce, akne gibi lekelerin giderilmesinde rol oynayan şifalı bitkiler arasındadır.
Tadı çocuklarca pek beğenilmiyor olsa da kereviz, hem büyümelerinde hem de hastalıklara karşı dirençli olmalarında oldukça önemli bir besin kaynağıdır. Her insanda bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve direncin arttırılması için gerekli vitamin ve minerali içinde barındıran kereviz, daha sık ve çok tüketilmeli.

Bir önceki yazımızda salatalığın faydaları hakkında bilgiler içeren bir yazı yayınladık.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
kamagra 100 mg