Kemikleri Güçlendiren Yiyecekler - Şifalı Bitkiler - Şifalı Bitkiler


Kemikleri Güçlendiren Yiyecekler

Kemikleri Güçlendiren Yiyecekler
7 Şubat 2014 tarihinde eklendi, 2.085 kez okundu.

Özellikle doğumdan başlayarak ve ergenliğin sonuna kadar kemik gelişimine ayrı bir önem verilmelidir. Bu dönem kemiklerin hızla geliştiği, güçlendiği ve uzadığı dönemlerdir, bu nedenle de vücudun kalsiyum ihtiyacı çok büyüktür. Ancak yetişkinlik dönemlerinde de kalsiyum alınımına önem verilmelidir, çünkü yetişkinlik dönemlerinde o zamana kadar kazanılan kalsiyum kullanılmaktadır ve  bir şekilde tüketilen kalsiyum kadar kalsiyum alınmalıdır. Bu nedenle kemikleri güçlendiren yiyecekler sıklıkla tüketilmelidir.

kemikleri güçlendiren besinler ve yiyecekler

Kemikleri Güçlendiren Yiyecekler

Süt ve süt ürünleri kemikleri güçlendiren besinler arasında zirvede yer almaktadır. Süt tüketmekten hoşlanmayanlar bol bol yoğurt tüketebilir. Peynir de kalsiyum kaynağıdır, ama yağlı oluşu sebebiyle kilo aldırabilir. En yoğun kalsiyum ise lor da bulunmaktadır. Yağsız oluşu nedeniyle de daha sağlıklıdır.

Kuruyemişlerden badem de süper bir kalsiyum kaynağıdır. Bu nedenle sıkça tüketilmelidir.

Sardalye kalsiyum deposu olarak bilinmektedir. Sardalye aynı zamanda sadece güneşin etkisiyle faydalanabildiğimiz D vitaminini barındırmaktadır. Kemikleri güçlendiren gıdalar arsında bir diğer süt ürünü somon balığıdır. Somon, sardalye gibi D vitamini yüklüdür.

Yumurta hem kalsiyum hem de D vitamini içeriği nedeniyle sofralardan asla eksik edilmemelidir.

Yeşil yapraklı sebzeler ve şifalı bitkiler de kalsiyum açısından son derece zengindir. Bu sebzelerin vitamininden daha çok faydalanabilmek için çiğ olarak tüketilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda ıspanak ve pazı ön plana çıkmaktadır.

Ayrıca fasulye, mercimek ve soyalı yiyecekler de kemiklere faydalıdır.

Bu yiyecekler kemikleri güçlendirmektedir. Ancak sigara içmeyerek, stresten uzak durarak da kemik gelişimini olumsuz etkileyen unsurlardan uzak durulmalıdır. Ayrıca kelle paça gibi kemikli etin kaynatılmasıyla meydana gelen yemekler de kemik gelişimi için oldukça önemlidir.

Bir önceki yazımızda hemen hemen herkesin sıklıkla tükettiği atıştırmalıklar hakkında kilo aldırmayan sağlıklı abur cuburlar konulu bir makale yayınladık.

Etiketler:

Kemikleri Güçlendiren Yiyecekler Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Bulent dedi ki:

    Çok faydalı bilgiler, teşekkürler, d vitamini ve bu yiyecekler kemiklere iyi gelecektir..

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
kamagra 100 mg