Kekemelik İçin Şifalı Bitkiler - Şifalı Bitkiler - Şifalı Bitkiler


Kekemelik İçin Şifalı Bitkiler

Kekemelik İçin Şifalı Bitkiler
14 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 883 kez okundu.

Sonunun çözümüne inmeden önce sorunun ne olduğunu güzel bir şekilde anlamamız gerekmektedir. Yani kekemelik için şifalı bitkiler nelerdir anlatmadan önce kekemelik nedir sorusunu cevaplandırmalıyız. Kekemelik birçok bilim insanına göre kekemelik kas gerilimi ve benzeri nedenlerden ötürü sesli konuşma esnasında sözcükleri tekrarlama rahatsızlığıdır yani bir çeşit konuşma bozukluğudur. Sıklıkla çocuklarda görülen bu tür konuşma bozukluğunun nedenleri nelerdir?

Uzmanlar kekemeliğin nedenlerini fizyolojik ve psikolojik nedenler olmak üzere ikiye ayırmaktadır. Ancak stres, kaygı, üzüntü veya duygusal durumun aşağı inmesi kekemeliği ortaya çıkartabilir veya derecesini arttırabilir. Uzmanlar kekemeliğin kalıtımsal olduğunu söyleyemiyorlar ancak kekeme ebeveyne sahip olan çocukların kekeme olma ihtimalleri diğer çocuklara göre daha fazladır.

Birkaç farklı kekemelik türü mevcuttur. Bazı kekemelik türünde sözcük başları patlar, bazılarında ise kelimelin başı ile sonu anlatım bozukluğu yapabilir. Bazı kekemelerde kendilerini kastıkları için çene, baş titremeleri görülebilir. Nefes alıp verme işlemi zorlaşır. Nefes alıp verme işlemi zorlaştığı için sözcüklere nefes yetmez. Kekemelik birkaç evreden oluşmaktadır. Bunlar Primer kekemelik ve Sekonder kekemelik olmak üzere ikiye ayrılır:

 • Primer (Erken Evre) Kekemeliği: Bu evre çocuklarda görülür. Bu evrede kekemeliğin farkına varılmayabilir ve çocuklar bu sayede konuşmaktan kaçınmazlar. Tedavi yardımı sayesinde veya kendiliğinden geçebilme ihtimali vardır. Ancak bu evredeki birey tedaviye alınmalıdır çünkü bu evreden diğer evreye geçerse kekemelik tedavisi daha da zorlaşabilir.
 • Sekonder: Bu evre de birey artık kekeme olduğunun farkına varır ve çoğunlukla konuşmaktan kaçınır. Bunun yanı sıra duygusal olarak gerilimli, çekingen olduğu için tedavi zorlaşabilir. En hızlı şekilde egzersizlere başlanmalıdır.

Kekemeliği Artıran Nedenler

Kekeme olan bir insan konuşurken etrafındaki insanlardan çekinebilir ve zorunlu olmadıkça konuşmamaya özen gösterebilir. Etrafındaki kişileri rahatsız edeceğini ve özellikle çocuklarda kendisiyle alay edebileceklerini düşündüğü için konuşmak istemeyebilir. Bu durum kekeme insanları daha da geriye götürebilir çünkü pratik yapmaları gerekir. Bu tür bir konuşma bozukluğuna sahip bireylerin yakınları özellikle anne ve babalar kekeme bir birey konuşurken sabırlı olmalı, desteklenmeli ve asla dalga geçilmemeli. Normal bir durum gibi karşılanmalılar. Gerekirse bir uzmanla konuşulmalıdır. Eğer dalga geçilme, veya kekeme birey konuşurken sabırsızlık, konuşması için zorlama veya cümlelerini tamamlamaya çalışmak kekeme olan birey kendini değersiz, kötü hissedebilir ve konuşmaya küsebilir. Konuşmaya küstüğü taktirde iyileşme süreci kötü etkilenerek olduğu seviyeden daha kötü bir hale gelebilir.

Kekemeliği Nasıl Azaltabiliriz?

Konuşma bozukluğu olan kekemelik çeşitli yollarla azaltılabilmektedir hatta bazı zamanlarda yok edilebilir. Peki bu çözümler nelerdir? Kişi stresli ortamdan kaçınmalı ve konuşmaktan çekinmemelidir. Sesli bir şekilde kitap okutulmalı, okunurken zorlanan cümleler beş altı defa tekrarlanmalıdır. Göğüsten değil diyaframdan nefes alınmalıdır. Bunun nedeni göğüsten alınan nefesin anında kesildiğidir. Ancak bu çözümler birkaç kez yapılmamalı uzun bir döneme yayılmalıdır.

Kekemelik İçin Nasıl Beslenmeli?

Vücudumuz ne yersek ona göre şekillenir. Mesela balık hafızamızı güçlendirir, dereotu sindirim sistemimizi düzenler veya havuç görme duyumuza yardımcı olur. Kekeme rahatsızlığından mustarip olan bireyler genellikle yeme alışkanlıklarını göz ardı ederler veya kekemenin çözümünü bitkilerde aramazlar. Bunların nedeni çözümü tıbbı yerlerde arama alışkanlığıdır. Ancak doğada çoğu hastalığın çözümü olduğu gibi kekemeliğinde çözümü elbette vardır. Tek yapılması gereken kekemeliğe iyi gelen şifalı bitkileri bilmek ve düzenli kullanmaktır. Peki kekemeliğe yardımcı besinler, bitkiler veya kürler nelerdir? Kekemelik için şifalı bitkileri kısaca sıralamak gerekirse;

 • Kedi Otu
 • Isırgan Otu
 • Hardal
 • Amber
 • Karabaş Otu
 • Papatya
 • Bal
 • Nane
 • Kekik
 • Çam Sakızı

Bu bitkilerin çoğu değerli bilim insanları tarafından denenmiş bitkilerdir. Kesin çözümdür diyemeyiz elbet ancak kekemeliği gözle görülür oranda düşürdükleri olmuştur.

Bu kekemelik için şifalı bitkiler uzun vadede tüketilir ve egzersizler düzenli şekilde yapılırsa kekemeliğinizi büyük oranda yenmiş olursunuz. Bu bitkilerin kullanıldığı çeşitli kürler mevcuttur. Örnek vermek gerekirse; sabahları kaynamış suya melisa otu atılarak bir süre beklenir çay demlendikten sonra içilir. Akşamları ise bir tatlı kaşığı kedi otu ile bir bardak kaynar su ile çay demlenene kadar beklenir. Ardından içilir. Bu kür bir ay boyunca düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Bu kürleri ve bu bitkileri kullanırken uzun bir tedavi süreci olduğunu sakın unutmayın. Kullanmaya başladıktan hemen sonra elbette etkisini göstermez ancak zamanla etkilerini görmeye başlayabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
kamagra 100 mg