Keçiboynuzu Faydaları - Şifalı Bitkiler - Şifalı Bitkiler


Keçiboynuzu Faydaları

Keçiboynuzu Faydaları
15 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 638 kez okundu.

Akdeniz ülkelerinde yetişen, ağızda tatlı bir tat bırakan keçiboynuzunun böyle olmasının nedeni içerisinde şekere benzer bir sıvının olmasıdır. Keçiboynuzu taze veya kurutularak tüketilebilir, birçok aktarda satılmaktadır.

Keçiboynuzunun Faydaları Nelerdir?

Keçiboynuzunun içerisinde A ve C vitamini vardır; kış aylarında tüketilmesi vücudu diri ve dirençli tutacaktır. Karbonhidrat, yağ ve sodyum açısından da zengin olan keçiboynuzu astım, bronşit gibi hastalıklar için son derece eşsiz bir ilaçtır. Zaten şu anda eczane sektöründe ilaçların içerisine sık sık keçiboynuzu aromaları eklenmektedir.

keçiboynuzu faydaları

Hücre Onarımı: Keçiboynuzunun bir diğer faydası ise hasarlı hücreleri onarmasıdır. Bilinen üzere vücudumuzda sinir hücreleri harici hemen her hücre yeniden onarılmaya hazırdır, gerekli müdahaleler ve alınması gereken besinlerle vücut yavaş yavaş kendisini baştan yapılandıracaktır. Keçi boynuzu da içerdiği zengin lif, magnezyum, sodyum gibi minerallerle kemik sağlığınızı koruyacak, hücre yenilenmesi sürecisini hızlandıracaktır.

Kolesterol ve Keçiboynuzu: Keçiboynuzu kötü kolesterolü azaltır, lif bakımından zengindir ve hiper tansiyon tedavisinde hastalara yenmesi konusunda uyarılar yapılır. Kolesterol hastalarının kış ayları ağırlıklı olacak şekilde mutlaka bu bitkiyi tüketmeleri gerekir.

Keçiboynuzu Kilo Verdirir mi?

Keçiboynuzu şimdilerde birçok zayıflama çayının içerisinde yerini almıştır; bunun temel sebebi sindirim sisteminin çalışmasını hızlandırması, bağırsaklara iyi gelmesi, bağırsaklarda antioksidan özellik göstermesiyle bakterilerden arındırması ve haliyle metabolizmaya olumlu yönde katkı sağlamasıdır. Kısacası evet, keçiboynuzunu düzenli tüketmek kilo vermenizi kolaylaştıracaktır.

İshale Karşı Etkili midir?

Keçiboynuzunun bağırsaklardaki bakteriyi temizlediğini, sindirim sisteminin çalışmasını düzenlediğini söylemiştik. İshal gibi bir problemde de keçiboynuzu tüketmek hem midenizi rahatlatacak hem de ishalin temel sorunu olan bağırsak bakterisini temizleyecektir.

Neden Özellikle Kış Mevsiminde Tüketilir?

Öncelikle içerisinde yoğun bir şekilde C vitamini vardır, bu grip gibi hastalıklara karşı koruyucu kalkan görevi görür. Bunun yanında antioksidan özelliğe sahip keçiboynuzu bronşit, şiddetli öksürük gibi sorunlarda da vücudu arındırır, dinlendirir ve dirençli hale getirir. Kalp ve damar hastalıklarında da alternatif tıp önerisi olan keçiboynuzu, aslında bin bir derde devadır diyebiliriz. Hem taze olarak hem de kurutulmuş bir şekilde tüketilebilir, taze olarak tüketilmesi daha şekerli olacağından bu bitkiyi sevmenizi de kolaylaştırır.

Keçiboynuzu Faydaları İbrahim Saraçoğlu

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
kamagra 100 mg