Karın ağrısına iyi gelen şifalı bitkiler - Şifalı Bitkiler - Şifalı Bitkiler


Karın ağrısına iyi gelen şifalı bitkiler

Karın ağrısına iyi gelen şifalı bitkiler
4 Mart 2018 tarihinde eklendi, 1.094 kez okundu.

Yetişkinlerde ve çocuklarda sıkça görülen karın ağrısı şikayetlerinin bir çok sebebi olabilir. Karın ağrısında, ağrıyan bölgesinin tespiti bir hayli zordur. Ayrıca karın ağrısının sebebinin ne olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Bu konuda internet üzerindeki bilgiler yerine uzman doktorlardan tavsiyeler almanızı tavsiye ederiz.

Bu konumuzda, bazı durumlarda karın ağrılarına iyi gelen şifalı bitkiler hakkında bilgiler vereceğiz.

Anavatanı Asya ve ülkemizde Ege bölgesi olan Zeytin ağacı, bir çok hastalıkta şifa olarak kullanılmaktadır. Karın ve mide ağrılarında da kullanılan Zeytin Ağacı’nın kürleri, bazı durumlarda rahatlacı olarak kullanılmaktadır. Eğer üşütmeden kaynalı bir rahatsızlığınız var ise, mide ve karın ağrısında zeytin yağı ile birlikte yapılan kürlerden faydalanılmaktadır.

Zeytinyağı ile üşütmeden kaynaklanan mide ağrısı için; 1kg yulaf ununa 100 ml zeytin yağı karıştırılarak yenir.

Üşütmeden kaynaklanan karın ağrılarında ise;

10 g kuşdili (yaprak), 1* g defne (yaprak), 10 gr kekik (bitki) karıştırılarak 150ml sıcak su eklenir, 10 dakika demlenmesi beklendikten sonra hazırlanan karışıma 1 çay kaşığı zeytinyağı eklenir. Ağrının çabuk kesilmesini sağlamak için kullanılan bu karışım, ağrıyan karın bölgesine sürülür.

Çoğunuzun bahçesinde veya saksılarında yetişen bahçe nanesininde karın ağrılarına iyi geldiği söylenir.

3 gr kantaron bitkisi, 5g kedi otu kökü, 10g bahçe nanesine 200 ml sıcak su eklenerek 10 dakika demlenmesi beklendikten sonra karışım sıcakken yudumlayarak içilmesi tavsiye edilir.

Kramplı karın ağrıları çeken hastalar için çayır su teresininde kullanıldığı bilinmektedir. Çayır su teresinin tıbbi nitelikleri arasında;
Kan temizleyici, idrar söktürücü, metabolizma güçlendirici ve kramp çözücü olması vardır. Genellikle bu bitki karın bölgesinde görülen kramplı karın ağrılarında kullanılır.

50gr çayır su teresi bitkisinin, 3-4 gr kuru veya taze bitkisine, 150 gr sıcak su ilave edilip 10dk. demlendikten sonra 1-3 çay fincanı ile içilir.

Bir çok hastalığa iyi geldiği bilinen, Çörek otu‘nun da karın ağrısı hastalıklarında kullanıldığı durumlar olmaktadır. Mide ve bağırsak şikayetlerinde de kullanılan Çörek otu tohumu anason, bal, süt karışımı ile yemeklerden önce 1 yemek kaşığı içilerek kullanılır.

Önerilen ölçülerinde kullanıldığı zaman mide kramplarında kullanılan Güvey Otu ise mide ve karın ağrılarında kullanılır. Karın ağrısı yaşayanlar, 25g civanperçemi bitkisi ile 25 gr güvey otu bitkisini kıyımlayarak üzerine eklenen 150 ml sıcak su ile 5-6 dakika demledikten sonra 1-2 fincan içerek kullanabilir.

Doğada çokça bulunan papatya bitkisinin karın ağrılarında kullanıldığı doğrudur. Rezene, ıhlamur ve papatya ile hazırlanan kür ile karın ağrısı şikayetlerinde kullanılabileceği bazı kaynaklarda geçmektedir. Rezenin tohumu (10g), ıhlamır çiçeği(10g) ve papatya çiçeği(10g) 150 ml sıcak suda 5-6 dakika demlendikten sonra günde en fazla 3 fincan içilir.

Doğa’da bulunan bir çok bitkiden elde edilen karışımlar sayesinde mide ve karın ağrısı şikayetlerine çözümler bulunabilmektedir. Ancak; konunun başına belirttiğimiz üzere bu bilgiler bazen hastanın kendi koyduğu yanlış teşhisler sebebi ile faydadan çok zarara dönüşebilmektedir. Her zaman söylediğimiz gibi aile hekiminiz veya doktorunuzun tavsiyesi dahilinde bu karışımları kullanmakta fayda vardır.

İbrahim Saraçoğlu karın ağrısı ve sancısına karşı önlemler videosunu izleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımızda sizelere, Dere Otu’nun Faydaları‘ndan bahsetmiştik. Dilerseniz Okuyabilirsiniz.

Karın ağrısına iyi gelen şifalı bitkiler Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Evren dedi ki:

    Uzun zamandır mide ve karın ağrısından şikayetim vardı. Bu konuda yardımcı olmanıza çok sevindim. Özellikle bitkilerle tedavi en doğal olanı olarak görüyorum.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
kamagra 100 mg