Karayılan Otu ve Faydaları - Şifalı Bitkiler - Şifalı Bitkiler


Karayılan Otu ve Faydaları

Karayılan Otu ve Faydaları
12 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 392 kez okundu.

Karayılan otu, botanikte düğünçiçeğigiller familyasından olan bir bitkidir. Hohoş, Kızılderili otu, Tahta biti otu gibi isimleri de yer almaktadır. Black cohosh ismi de latince ifade edilişidir. Otun geçmişi çok eskidir  ve özellikle Amerika’nın yerlileri, ülkeye ilk yerleşen kişiler tarafından bu ot kullanılmıştır. Faydasının görülmesi nedeniyle de sağlık alanında sıkça kullanılmış soınra da devam edilmiştir.

Karayılan Otu

Karayılan otu  doğru miktarda ve doğru şekilde kullanılması gereken bir ottur. Aksi halde yan etkileri olabilmektedir.   Bilinçsiz  şekilde kullanım olursa baş ağrısı, karında ağrı olabilir. Vücudun birçok yerinde kaşıntıya neden olabilir. Ayrıca ten renginde sararma, idrarda koyulaşma görülebilir. karaciğerinizde sorun varsa kullanımı olmamalıdır. Hamilelerin de kullanmaması ve zarar riskine girmemesi gerekir. Ne kadar kullanımı olacağına gelince   en az 40 mg ve en çok da 80 mg olmalıdır. Bazı firmalarda bu kullanımda değişik detaylar bulunabilir.ancak doğru miktarın aşılmaması son derece önemlidir. Sinir sistemi ve hamilelik açısından risktir. Bu yan etkileri aslında bütün bitkisel kaynaklı tedaviler için de söylemek mümkündür. Çünkü belli bir doz aşımında yan etkiler diğer bitkilerde de gündeme gelir.

Karayılan Otu Faydaları

Karayılan otu faydaları  bir hayli fazladır. Özellikle de sarı kantaron bitkisi ile kullanımı halinde kadınların menopoz dönemlerini daha iyi şekilde atlatmalarını sağlar. Ateş basmaları, ani hararet ve terleme duırumları ile aşırı stresli hali azaltır. Ayrıca ruhsal durumun dalgalanma miktarını azaltır. Genel olarak sürecin daha dengeli şekilde bitmesini sağlar. Bu ot aslında menopoz tedavisinde bitkisel çözüm arayan kişilerin beklentilerine doğrudan yanıt vermektedir.

Buna ek olarak şu faydaları sıralamak mümkündür:

  • Bölgesel olarak iltihaplanmaların azalmasını sağlar.
  • Adet söktürücü özelliği bulunmaktadır. Regl döneminin rahat ve ağrısız geçmesini sağlar.
  • Kadın hastalıklarının genelinde faydalıdır.
  • Sinirsel durumu iyileştirir. Sıkıntılı ruh halinden uzaklaşmanıza katkı sağlar.
  • Romatizmaya iyi gelir ve hafif ağrıların giderilmesinde kullanılır.
  • Dermatolojik sorunlarda iyileştirici etkisi vardır. Akne ve sivilcelere iyi gelir. Lapa haline getirilmesinin sonrasında sorunlu bölgelere sürülür ve sonra temizlenir.
  • Daha güçlü bir bağışıklık sistemi sağlar.

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
kamagra 100 mg