Karahindiba ve Faydaları - Şifalı Bitkiler - Şifalı Bitkiler


Karahindiba ve Faydaları

Karahindiba ve Faydaları
9 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 236 kez okundu.

Günümüzde yaygın olarak kullanılmakta olan karahindiba özellikle faydalı olması nedeniyle tercih edilmektedir. Farklı şekillerde kullanımı söz konusu olsa da özellikle çay halinde tüketimi yaygın olarak tercih edilmektedir. Özellikle tohum haline gelmesi durumunda farklı görünümü nedeniyle de dikkat çeken bitkiler arasında yer almaktadır. Tohumları kolayca rüzgar ile etrafa dağılarak daha geniş alanda yetişmesi söz konusu olabilir.

Karahindiba Nedir?

Farklı alanlarda yetişmesi mümkün olan karahindiba nedir ve ne şekilde yetişir? Merak edilen konular arasında yer almaktadır. Özellikle Nisan ve mayıs aylarında çayırlarda ya da yol kenarlarında yaygın olarak görülebilir. Papatyagiller ailesinde yer almaktadır. Sarı çiçekler olarak da bilinmesine karşın özellikle şifalı olması nedeniyle kullanılmaktadır.

Betakaroten açısından oldukça zengindir. Özellikle bu sayede vücutta A vitamini oluşturmaktadır. C vitamini, demir, kalsiyum, potasyum, magnezyum, çinko ve fosfor açısından da zengindir. Sonbahara kadar aynı şekilde açan çiçekler tohumları haline dönüşerek beyaz toplar şeklinde görülmektedir. Oluşan bu tohumlar son derece narindir. Özellikle tohum yayma döneminde en küçük rüzgârlarla etrafa yayılarak farklı bir görüntü oluşturmaktadır. Kullanılması durumunda farklı faydaları bulunduğundan özellikle tercih edilen şifalı bitkiler arasında yer almaktadır.

Karahindiba Faydaları

Farklı şekillerde kullanılabilecek olan karahindiba faydaları saymakla bitmez. Özellikle düzenli şekilde kullanılması sayesinde içerisinde bulunan maddeler vücutta ihtiyaç duyulabilecek vitamin ve mineralleri karşılama konusunda olumlu olmaktadır.

  • Sindirim sisteminin düzenlenmesini sağlamaktadır. Sindirimin kolaylaşmasını sağlayarak bu vücutta yararlı etkiler oluşturmaktadır.
  • Çayın tüketilmesi özellikle idrar söktürücü etkiye sahiptir. Vücudun temizlenmesine yardımcı olmaktadır.
  • Kalp krizi riskini azaltarak özellikle kalbin genel durumunun iyileşmesini sağlayabilir.
  • Egzama, sedef veya akne gibi cilt problemlerinin tedavi edilmesinde kullanılabilir. Doğal olarak cilt bakımı yapılmasını sağlamaktadır.
  • Sinirlerin yatışmasını sağlayarak yorgunluk, depresyon ve stres gibi durumlar üzerinde olumlu etkilere sahiptir.
  • Özellikle vücudun su tutma özelliğini arttırarak kilo kaybını kolaylaştırmaktadır.
  • Vücutta kan dolaşımının geliştirmesi üzerinde etkilidir.
  • Romatoid artrit tedavisi için özellikle kullanılabilecek bitkilerden biridir.
  • Çeşitli enfeksiyonlar üzerinde tedavi edici etkisi bulunmaktadır. Aynı zamanda siğillerin tedavi edilmesi konusunda da kullanılabilir.

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
kamagra 100 mg