Karaciğere İyi Gelen Yiyecekler - Şifalı Bitkiler - Şifalı Bitkiler


Karaciğere İyi Gelen Yiyecekler

Karaciğere İyi Gelen Yiyecekler
24 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 425 kez okundu.

Vücudumuz için en önemli organların başında yer alan karaciğer, hem kendini yenileyebilen hem de sağlıklı beslendiğiniz zaman hemencecik iyileşebilen bir organdır. Bunun için karaciğer sağlığınıza dikkat etmeli ve karaciğere iyi gelen yiyecekler tüketmelisiniz. Peki, bunlar hangileridir?

Karaciğere İyi Gelen Sebzeler

Özellikle içerisinde sülfür barındıran sebzeler karaciğeri temizler ve çevresel faktörlerden daha az etkilenmesini sağlar. Ayrıca ilaçlarla vücudunuza giren kimyasalları da en iyi temizleyecek olan sebzeler; soğan, sarımsak ve lahanadır. Bunun dışında brokoli, Brüksel lahanası, arnavut biberi, enginar (başta yaprakları), ekinezya, kekik, sarımsak, zencefil, söğüt yaprağı, deve dikeni, karahindiba, kırmızıbiber ve elma suyu mutlaka tüketmeniz gereken besinler arasında yer almaktadır.

Karaciğere İyi Gelen Meyveler

Tıpkı sebzeler gibi meyvelerde karaciğer sağlığı için önemlidir. Toksin atıcı ve karaciğerin kendini yenilemesini sağlayan meyveler arasında; kivi, çilek, yaban mersini, portakal, greyfurt gibi turunçgiller, erik, armut, elma ve kızılcık bulunmaktadır.

Karaciğere İyi Gelen Tahıllar

Hem düşük yağ oranı hem de kompleks karbonhidrat içeriği ile oldukça sağlıklı beslenmenizi sağlayacak olan tahılları hayatınıza almalısınız. Antioksidan özellikleri ve vitaminleri, mineralleri ile daha sağlıklı kalmanızı sağlayacak ve aynı zamanda kilo kontrolünü de sağlayacaklardır.

Karaciğere İyi Gelen Protein

Enerjiyi verecek olan ve kas dokusunu geliştirecek olan protein vücut için en önemli besinlerdendir. Günlük olarak gerekli dozda tüketildiği zaman muhteşem sonuçlar elde edebilirsiniz. Bunun için; az yağlı et, az yağlı yoğurt, peynir, soya fasulyesi, ıspanak, bezelye

Karaciğere İyi Gelen Lif

Kilo kontrolü ve zayıflamak için kesinlikle liflerden yardım almalısınız. Sağlıklı beslenme listelerinde de bolca bulunan tahıllar, karaciğere iyi gelen yiyecek gruplarını da barındırmaktadır. Mesela; mercimek, ıspanak, yulaf ezmesi, kepek, siyah fasulye, kuru fasulye, ahududu, armut, elma ve muz mutlaka tüketmelisiniz.

Kaçınılması Gereken Gıdalar

Tıpkı karaciğer sağlığına iyi geldiği gibi bazı yiyeceklerde karaciğer sağlığını tehlikeye atmakta ve hatta bozmaktadır. Bunlardan bazıları;

  • Alkol tüketimi
  • A vitamini tüketimi
  • Çok fazla havuç, yağlı süt, yumurta tüketmek
  • Doymuş yağ içeren yiyecekler
  • Yağlı et

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
kamagra 100 mg