Kanser Tedavisinde Dağ Muzu'nun Faydaları - Şifalı Bitkiler - Şifalı Bitkiler


Kanser Tedavisinde Dağ Muzu’nun Faydaları

Kanser Tedavisinde Dağ Muzu’nun Faydaları
1 Kasım 2015 tarihinde eklendi, 1.495 kez okundu.

Doğu ve güney doğu illerinde bahar aylarında yetişen ve rakım farkına göre olgunlaşan dağ muzunun faydaları saymakla bitmez. Halk arasında farklı isimlerde anılan Dağ muzu bir çok isimle bilinir. Dağ muzu Doğu ve Güney Doğuda Işgın, ışkın, aşgın, aşkın, eşkin, eşgin, ıçgın, ıçkın, uçgun, uçkun, uşgun ve uşkun isimleri ilede bilinen bir sebzedir.

Dağ muzu kaya diplerinde, taşların arasında yetişmektedir. Bölgemizde ve yakın coğrafyasında yabani olarak yetişen uşkun çeşitli isimlerle anılmaktadır. Mayhoş bir tadı vardır. Bahar aylarında dış kabuğu muz gibi soyulup yenildiği için dağ muzu adını almıştır.
Dağ muzunun faydaları saymakla bitmiyor. C vitamini ve mineral bakımından çok zengin bir bitkidir. Fazla tüketilmesi halinde dahi şişkinlik hariç herhangi bir yan etkisi görülmemektedir. Bu açıdan şifalı bitkiler ansiklopedilerinde yerini almasını temenni etmekteyiz.
Kökü ve sürgünlerinin beslenmede önemli yer tuttuğu, mide ve böbrek rahatsızlıklarına iyi geldiği ve özellikle sindirimi kolaylaştırıcı olduğu bilinmektedir.
Yaprakları kaynatılarak suyu kan şekerini düşürmek amacıyla içilmektedir. Ayrıca iştah açtığı, vücudu kuvvetlendirdiği ve direnç kazandırdığı yetiştirildiği yöre halkları tarafından söylenmektedir.

Bugün Sabah gazetesinde yayımlanan bir habere göre;
ABD’deki bir araştırmada, Anadolu’da yayla muzu olarak da bilinen ışgın isimli sebzenin kanser hücrelerinin gelişimini durdurduğu yönünde bir haber okuduğum için ışgın yani dağ muzu hakkında bilgi vermek istedik. Bir deneyde Işgında bulunan parietin isimli kırmızı pigmentler kanser hücrelerine enjekte edilmiş ve Sadece iki gün içinde kanser hücrelerinin yarısının öldüğü görülmüş. Pigmentlerin modifiye edilmiş bir çeşidinin de tümörlerin gelişimini azalttığı belirlendi. Bu araştırmalar sonunda kanser tedavisinde kullanılabilecek bir ilaç üretimi düşünülmekte. Uzmanlar ışgından yapılmış kanser ilacının birkaç yıl içinde kanser tedavisinde kullanılabileceğini belirtiyor. Ancak her ne kadar deney sonuçları olumlu olsa da ışgının ilaca dönüştürülmesi için birçok yeni araştırma yapılması gerektiği belirtiliyor. Işgın hakkında bulunan keşif bilim dünyasında büyük bir heyecan yarattı. İngiliz Daily Express gazetesinde “Işgın hayatınızı kurtarabilir” başlığıyla yayımlanan haber dünya basınında büyük yankı bulmuş.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
kamagra 100 mg