Kalsiyumun İnsan Vücudunda Sağladığı Faydalar - Şifalı Bitkiler - Şifalı Bitkiler


Kalsiyumun İnsan Vücudunda Sağladığı Faydalar

Kalsiyumun İnsan Vücudunda Sağladığı Faydalar
13 Ekim 2013 tarihinde eklendi, 428 kez okundu.

İnsan vücudunda mineral olarak en çok bulunan kalsiyum mineralidir. Kalsiyum insan sağlığı açısından ve hastalıklara önlem bakımından oldukça etkilidir. Kalsiyum kemikler için oldukça faydalıdır. Kemikleri güçlendirecek ve kemik gelişiminin sağlıklı bir şekilde ilerlemesini sağlar. Vücutta %99 kalsiyum kemik ve dişlerimizde bulunmaktadır. %1’lik kısım ise kan pıhtılaşmasındadır. Kalsiyum çağın en çok görülen hastalıkları arasında bulunan kemik erimesini önler. Kemik erimesinin önüne geçen bu mineral kemik ağrılarına ve kemik ile ilgili her türlü soruna karşı etkisi yüksektir. Ancak kalsiyum eksikliği son yıllarda en çok görülen sorunlardan birisidir. Kalsiyum eksikliğinin sonucun da ise kas ve eklem ağrıları, kemik erimesi, kemik ağrıları, uyku sorunları ve uykusuzluk, diş çürümeleri ve diş eti hastalıkları gibi sorunlara neden olur.

Kalsiyumun İnsan Vücudunda Sağladığı Faydalar
Günlük insanın kalsiyum miktarı yaşa göre değişmektedir. Sağlıklı bir insanın günlük ortalama kalsiyum miktarı 800-1300 mg arasıdır. Kalsiyum miktarı 1600 mg dan fazla olmaması uzmanlar tarafından belirtilmiştir. Çünkü 1600 mg dan fazla olan kalsiyum miktarı böbrek taşı oluşumuna sebebiyet verebilmektedir. Bunun için günlük ortalama 800-1300 mg arasında kalsiyum minerali vücudumuza almamız gerekmektedir. Kalsiyum açısından zengin olan besinler ise süt, peynir, lor, soya, fıstık, ceviz, badem, lahana, alabalıktır.
Bu besinleri tüketerek günlük kalsiyum miktarını gerekli bir şekilde alabiliriz. Kalsiyumun insan sağlığı açısından ve en önemlisi kemiksel sorunların oluşmaması açısından büyük bir önemde olduğu unutulmamalıdır.

Bir önceki yayınımızda demir minerali açısından zengin gıdalar başlıklı bir makale yayınladık.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
kamagra 100 mg