İshale İyi Gelen Yiyecekler - Şifalı Bitkiler - Şifalı Bitkiler


İshale İyi Gelen Yiyecekler

İshale İyi Gelen Yiyecekler
22 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 404 kez okundu.

Karın ağrısı, su kaybı ardından gelen halsizlik ve mide bulantısı gibi zincirleme olarak sıkıntıları beraberinde getiren ishal, oldukça kötü bir rahatsızlıktır. Hava değişimi, mikrobik durumlar ve daha farklı durumlarda karşınıza çıkabilecek olan ishale iyi gelen yiyecekler nelerdir? İshal nasıl durdurulur? İshal neden olur? İşte tüm merak ettiğiniz soruların yanıtını burada bulabilirsiniz.

İshal nedir?

Bağırsakların aşırı çalışması sonucu dışkının kıvamının bozulması ile meydana gelen rahatsızlıktır. Enfeksiyonel ya da farklı yiyeceklerden alınan mikrop sonucu oluşan bağırsak hastalığıdır ve oldukça sık görünür.

İshal nasıl oluşur?

İshal tedavisinde önemli olan su ve kaybolan tuzu yerine koymaktır. Yoksa istenmeyen farklı rahatsızlıklarda meydana gelmektedir. Mide ve bağırsakların hassaslaştığı ve eğer 1 haftayı geçerse klinik olarak izlenmesi gereken bir hastalıktır.

İşte ishale ne iyi gelir?

Bol bol sıvı tüketimi, C vitamini, muz yiyebileceğiniz şeyler arasındadır. Unun dışında; 1 tatlı kaşığı kahvenin üzerine çeyrek limonun suyunu sıkın ve yiyin. Haşlanmış patates ise en hızlı sonucu veren yöntemlerdendir. Birde üzerine tuz dökebilir ve üzerine de su içebilirsiniz.  Papatya çayı ve Ahududu çayı ise düzenli içildiği zaman ishali durdurabilmektedir.

İshal Olunca Bunlardan Uzak Durun!

  • Asitli içecekler
  • Kahve
  • Kuruyemiş
  • Tatlandırıcılar

İshal olduğunuz zaman yediğiniz içtiğiniz her şeye dikkat etmeli ve durumun daha da ciddileşmemesi için elinizden geleni yapmalısınız. Doktorunuzun söylediklerine birebir uymalı ve sağlığınızı tehlikeye atmadan biran önce iyileşmelisiniz. İshal deyip geçmemeli; çünkü ciddi su ve tuz kayıplarında çok ağır sonuçlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Eğer 1 haftadan uzun zamandır geçmeyen ishaliniz varsa ve siz yukardaki tüm yöntemleri denediyseniz ve hala geçiremediyseniz, kesinlikle doktorunuza danışmalısınız. Aksi taktirde enfeksiyon durumu daha da yayılıp farklı sonuçlara yol açabilir ve ciddi rahatsızlıklar yaşamanıza sebep olabilir. Normal zamanda da ortalama 2,5 litre su içmeli ve yediğiniz yiyeceklerin iyi temizlendiğinden kesinlikle emin olmalısınız. Genellikle yeşilliklerden bulaşan pek çok hastalık sonucu ishal ve benzeri sorunlarda yaşayabilirsiniz.

Etiketler:

İshale İyi Gelen Yiyecekler Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Aylin Kozan dedi ki:

    Haftalardır ne yersem yiyeyim ishalim geçmemişti. Sitenizde önerdiğiniz yöntemleri denedim ve faydasını gördüm. 2 Gündür rahatım çok teşekkür ederim.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
kamagra 100 mg