Ihlamurun Faydaları - Şifalı Bitkiler - Şifalı Bitkiler


Ihlamurun Faydaları

Ihlamurun Faydaları
1 Ocak 2015 tarihinde eklendi, 465 kez okundu.

Soğuk kış günlerinin vazgeçilmez şifalı bitkilerinden olan ıhlamurun faydaları bu yazımızda yer alıyor. Ihlamur ağacı boyları yaklaşık 20-30 metreye kadar ulaşabilen bir türdür. 5 ile 10 cm civarındaki kalp şeklini andıran yaprakları ve bu yaprakların arasında yaz aylarında yetişen ve etrafa mükemmel bir koku saçan sarı-yeşil arası çiçekleri ile kendine has tat ve aromaya sahiptir.  Yaz başlarında çiçeklenen bu yapraklar sadece çiçeği veya çiçek yaprağı ile birlikte kurutularak çay şeklinde tüketilir.

ıhlamurun faydaları

Ihlamur Çiçeği

Ihlamurun Faydaları Ihlamur kendine has güzel kokusu ve tadı ile lezzetli bir içeceğe dönüşürken insanlığa bir çok fayda da sağlamaktadır. Soğuk kış günlerinde grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hemen hemen herkesin karşılaşabileceği bu tür rahatsızlıklarda akla ilk gelen şifalı bitkiler arasında ıhlamur da yer almaktadır. Ihlamur bitkisinin çay olarak tüketimi ile öksürük, grip, soğuk algınlığı, ateş, boğaz ağrısı, balgam gibi rahatsızlıklara karşı iyi geldiği bilinmektedir. Rahatlatıcı etkiye sahip olan ıhlamur, balgam sökücü bitkiler arasında yer alır. Yine öksürüğe karşı oldukça faydalı olan ıhlamur, vücut direncini artırmaya yardımcı olur. Vücuttaki zehirleri idrar aracılığı ile atmaya yardımcı olan ıhlamur, mesane ve böbreğin bu şekilde temizlenmesini sağlar. Damar sertliği ve sinir sistemindeki gerginliğini azaltmaya ve kabızlığa karşı etkili olduğu belirtilmektedir.

ıhlamur çayı

Ihlamur Çayı

Ihlamur Çayı Nasıl Yapılır? Bir demlik içerisine koyacağınız yaklaşık 1 litre kadar suyun içerisine bir avuç kadar ıhlamur yeterli olacaktır. Çayınız hafiften kaynamaya başladığında ateşten çekebilirsiniz. Fazla kaynatmadan ocaktan aldığınız ıhlamur çayını bu şekilde tercihinize göre şekerli-şekersiz tüketebilirsiniz. Bir önceki yazımızda bademin faydaları hakkında bilgiler içeren bir makale yayınladık.

Ihlamurun Faydaları Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. can dedi ki:

    Yararli….

  2. şifalı bitkiler dedi ki:

    İhlamur çayının üzerine çay tanımam vallahi şifa olarak tat olarak bir numaram

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
kamagra 100 mg