İdrar Yolu Enfeksiyonu ve Belirtileri - Şifalı Bitkiler - Şifalı Bitkiler


İdrar Yolu Enfeksiyonu ve Belirtileri

İdrar Yolu Enfeksiyonu ve Belirtileri
15 Mart 2013 tarihinde eklendi, 1.081 kez okundu.

İdrar yollarının birçok nedene bağlı olarak mikrop kapması ile oluşan enfeksiyonlara idrar yolu enfeksiyonu adı verilir. İdrar yolunun başlangıcı böbrektir. Böbrekten başlayarak üreter, mesane ve üretra ile dışarı atılması sağlanır. İdrar yolu enfeksiyonları kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülür. İdrar yollarında enfeksiyon mesanede kalabileceği gibi böbreklere de yayılabilir. Ancak böbreklere yayılan enfeksiyonlar çok daha ciddi sorunlara yol açabilir.

 

İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri

 • Sık sık idrar yapma isteği
 • İdrar yaparken yanma hissi
 • Sık aralıklarla fakat az miktarda idrar yapmak
 • İdrarda bulanıklık
 • İdrar ile beraber kan görülmesi
 • İdrarda oluşan kötü koku
 • Kadın hastalarda kalça bölgesinde ağrı
 • Erkek hastalarda rektal bölgede ağrı

idrar yolu enfeksiyonu ve belirtileri bitkisel tedavi

İdrar yolu enfeksiyonunun oluşma nedeni

 

İdrar yollarında enfeksiyonu genel olarak üretra ile ürenir merkezin dış tarafa açıldığı delikten bakterilerin içeri girmesi ve idrar yollarında çoğalması ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Normal şartlarda vücudun savunma mekanizması bu tür bakterilerin üreyerek çoğalmasına izin vermez. Ancak savunma mekanizması bazen güçsüz olabilir. Aynı zamanda diyabet hastalığı bağışıklık sistemini güçsüzleştiren hastalıklardandır. Bu nedenle diyabet hastalarında idrar yolu enfeksiyonuna çok sık rastlanır.

İdrar yolu enfeksiyonu için havuç, maydanoz ve kereviz gibi bitki sularının  yanı sıra ısırgan otu gibi  faydalı şifalı bitkiler tüketildiği de görülmüştür.  Ancak herhangi bir bitkisel tedaviyi uygulamadan önce  en doğru tedavi için doktorunuza danışmayı unutmayınız.

Mesane enfeksiyonu: mesanede oluşan enfeksiyon özellikle bağırsaklarda yer alan Escherichia olarak adlandırılan bakteri tarafından oluşum göstermektedir. Mesane enfeksiyonu cinsel birliktelik sonrasında da ortaya çıkabilir. Kadınlar erkeklere oranla idrar yolu enfeksiyonuna daha fazla yakalanır. Çünkü üretra ve masanenin dış kısma açıldığı delik arasındaki boşluk erkeklere oranla daha kısadır.

Üretra enfeksiyonu: bağırsaklarda normalde bulunan bakterilerin idrar yolarına yayılması ortaya çıkabilir. Kadınlarda herpes ve klamidya gibi cinsel birliktelik ile bulaşan hastalıklarda üretra enfeksiyonuna yol açan hastalıklar arasındadır.

İdrar yolu enfeksiyonuna nasıl tanı konulur?

İdrar tahlili: alınan idrar örneğinde bulanıklık, bakteri ve kan olup olmadığı araştırılır.

İdrar kültürü: idrar kültürü ile üreme olup olmadığı araştırılır.

İdrar yolu görüntülenmesi: eğer sık aralıklar ile idrar yolu enfeksiyonuna yakalanılıyor ise enfeksiyona yol açan idrar yolunda herhangi bir anormallik olup olamadığına bakılır.

Bir önceki yazımızda papatya şifalı bitkisi hakkında bilgiler içeren bir yazı yayınladık.

İdrar Yolu Enfeksiyonu ve Belirtileri Konusuna 1 Yorum Yapıldı
 1. talip solakoğlu dedi ki:

  mesane tümörü nden ameliyat oldum fakat iltihaptan bir türlü kurtulamadım çok fazla iltahap oluşuyor bu konuda yardımlarınızı ve ne yapmam gerekiyor tavsiyelerinizi bekliyorum saygılarımla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
kamagra 100 mg