Glutamin Nedir? - Şifalı Bitkiler - Şifalı Bitkiler


Glutamin Nedir?

Glutamin Nedir?
27 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 235 kez okundu.

Özellikle sporcuların çok dikkatini çeken Glutamin nedir? Glutamin ne işe yarar? Glutamin nasıl kullanılır? Bu ve buna benzer sorularınızın yanıtını bulabileceğiniz yerdesiniz.

Glutamine Nedir ve Ne İşe Yarar?

Besin takviyesi olarak bilinen Glutamin, özellikle resmi olarak da dükkanlarda satılan ve dışarıdan da doğal yollar ile alınabilen bir besin takviyesidir. Şimdi gelin hep birlikte detaylara göz atalım ve öğrenelim.

Glutamine Nedir?

Bir amino asit çeşidi olan Glutamin; 20 çeşit temel olmayan aminoasitten sadece birisidir. Proteinlerden oluşan amino asit vücut tarafından üretilebilen anlamına gelir. %60 ı iskelet sistemimizde, geri kalanı ise akciğerler, karaciğerler, beyin ve midede tarafından üretilmektedir. Özellikle kasların protein ihtiyacını karşılamaya yardımcı olan Glutamin; bağışıklık sistemimizi güçlendirir, antioksidan ve gastrointestinal mukozayı koruyucu etkilere sahiptir.

Glutamine Ne İşe Yarar?

Sindirimini kolaylaştırır, protein sentezini düzenler, büyüme hormonunu dengeli olarak salgılar ve bağışıklık sistemini güçlendirir. En bilinen özellikleri bunlardır. Ayrıca hastanelerde yanık tedavisinde oldukça yaygın şekilde kullanılmaktadır.

Temel olarak faydaları arasında;

  • Protein ihtiyacını karşılar
  • Kas ve bağ dokusunu güçlendirir
  • Kas hastalıklarını iyileştirir
  • Travma ve ameliyat sonrası güç sağlar
  • Bağışıklık sistemini destekler
  • Besinlerin sindirimini kolaylaştırır

Glutamine Kullanımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Vücudumuzun gerekli zamanlar için depoladığı Glutamin; dışardan takviye alındığı zaman direkt olarak kullanılmaktadır. Yani depodakiler yine gerekli zamanlar için saklanmaktadır.  Basit bir soğuk algınlığından ciddi ameliyatlara kadar içeride tutulan Glutaminin salgılanması ile tükenmesi eş zamanlıdır ve ardından yerine yenisinin konulması gerekmektedir. İşte bunun için direkt olarak kullanmakta da fayda vardır.

Özellikle spor ile ilgilenenlerin fitness ve vücut geliştirme, yağ yakımı maksatlı kardiyo egzersizleri sırasında kullanımı gelişimi iki katına çıkarmaktadır. İstediğiniz sonuca daha hızlı ulaşmanızı sağlamaktadır. Spor bitiminde alabileceğiniz Glutamin taviyesinin kullanım detayları üzerinde yazmaktadır. Aynı zamanda spor hocaları tarafından da anlatılmaktadır. Spordan sonra genellikle 1 saat içerisinde tüketilmesinde büyük fayda vardır. 1 su bardağına ekleyeceğiniz yeterli doz ile hemen tüketimini sağlayabilirsiniz. Böylece hızlı sonuç alabilir ve görüntünüzün nasıl değiştiğinin farkına varabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
kamagra 100 mg