Ginseng Nedir,Faydaları Nelerdir? - Şifalı Bitkiler - Şifalı Bitkiler


Ginseng Nedir,Faydaları Nelerdir?

Ginseng Nedir,Faydaları Nelerdir?
13 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 638 kez okundu.

Ginseng  bir bitki türü olarak karşımıza çıkar ve  birçok alanda faydasının olduğu bilinmektedir. Genellkle daha zinde hissetmek için kullanılan bu bitki aynı zamanda doğru uygulama olursa zayıflamanıza takviye de sağlayabiliyor.  Zaten bu kadar popüler bir bitki olmasında da  zayıflama için etkisinin baskın olduğu söylenebilir. Tabi bu bitkiye tek başına bel bağlamamak gerektiğini de hatırlatmakta fayda var.

Ginseng Nedir?

 

Ginseng bitkisi  geçmiş özelliklerine bakılırsa çok uzun yıllardan beri varlığını sürdürdüğü görülür. Kazık köklü bir bitki şeklinde de sınıflandırılabilen bu bitki,  eskiden de birçok alanda kullanılmıştır. Yoğun olarak kullanıldığı yerlerden bazıları Çin ve Japonya’dır. Uzak Doğu’da yaklaşık 5000 yıldan beri varlığını sürdürdüğü ve tedavi için uygulamalara dahil edildiği de bilinmektedir. Ginseng bitkisinin kendi içinde birçok türü olduğu görülebilir. Yetişme bölgelerine göre  Amerika ve Asya ginsengleri şeklinde sınıflandırılması vardır. bu iki çeşit aynı zamanda en çok faydası olan bir türdür.  Diğer yandan Sibirya ginsengleri ise bazı botanik bilimcilere göre ginseng türüne dahil edilmemelidir.

 

 

Ginseng tüketimine karar veren kişilerin bu nedenle öncelikle hangi ginsengi alacağına karar vermesi ve gerekirse ön araştırma yapıp detaylarını öğrenmesi gerekir.  Tabi temin edeceğiniz yerin de kesinlikle güvenilir olması gerekmektedir.

Ginseng Faydaları

Ginseng faydaları  açısından bakıldığında oldukça zengin bir yelpaze görülür.

Genel bir sıralama yapılırsa şunlar maddelenebilir:

  • Antioksidan özelliği ile vücudun bağışıklık sistemini daha güçlü hale getirir.
  • Stres ve sinirli ruh haline karşı etkili bir koruyucudur. Bitkinin sınıflandırması adaptojen olduğu için  vücutta genel dengelemeye fayda sağlıyor. Ayrıca beyin fonksiyonlarının da daha sağlıklı olmasında etkili. Odaklanma miktarını artırıp bilgilerin akılda kalma süresini daha da uzatıyor.
  • Düzenli ve yeterli miktarda kullanıldığı zaman kötü kolesterolü dengeliyor. Bu açıdan kalp ve damar hastalıklarına da dolaylı yoldan faydası var.
  • Ginseng,tansiyonun dengede kalmasında etkili bir bitkidir.

  • Kalpte ritim bozukluğu olan kişilerde sorun gideren etki yaratır.
  • Ginseng bitkisi düzenli kullanıldığında cinsel isteği artırıcı etki gösteriyor. Düzenli hormon salgılanmasında etkili olduğu biliniyor.
  • Grip, nezle gibi üst solunum yolu hastalıklarında vücudun direncini geliştiriyor.
  • Antioksidan etki sayesinde kanser gibi sorunların önüne geçer. Yakalanma riskini azaltır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
kamagra 100 mg