Gastrit'e Ne İyi Gelir? - Şifalı Bitkiler - Şifalı Bitkiler


Gastrit’e Ne İyi Gelir?

Gastrit’e Ne İyi Gelir?
25 Mart 2018 tarihinde eklendi, 864 kez okundu.

Gastrit hastalığını, basit ve açık bir şekilde ifade etmek gerekirse; mide zarının iltihaplanmasıdır diyebiliriz. Gastrit, günümüzde birçok insanda bulunmaktadır. Rahatsız edici bir hastalık olması yanı sıra tedavisi de oldukça basittir. Etkili ve faydalı bir tedavi süreci ve sonucu için sadece biraz fazla özen ve dikkat gerekmektedir. Genellikle gastritin görüldüğü kişiler yetişkinlerdir. Günümüzde özellikle yemek tüketim alışkanlıklarımız gastrit nedenlerinin başında gelmektedir. Sebebi ise sürekli tükettiğimiz sağlıksız yiyeceklerdir. Bir diğer adı da abur cuburlardır. Sağlıksız yiyecekleri tükettiğimiz takdirde midemiz asit salgılamaktadır. Bu asit de gastrite yol açmaktadır. Sağlıksız yiyeceklerin dışında madde tüketimi de gastrite yol açan nedenler arasındadır. Özellikle alkol ve sigara tüketimi gastriti tetikleyen maddeler arasında gelmektedir. Bunların dışında modern hayatın en yaygın sorunlarından biri olan kaygı ve stres faktörü de midede gastrit oluşmasına neden olmaktadır. Bunların dışında düzenli olarak kullandığımız ilaçlar ve antibiyotikler de gastriti tetiklemektedir. Gastritin belirtileri arasında; mide ağrısı, bulantı, kusma ve geğirti sayılabilir.

Yukarıda bahsettiğimiz nedenlere bakarsak genel olarak; sağlıksız yiyecekler, ilaçlar ve madde kullanımının gastrite neden olduğunu söyleyebiliriz. Gastritin tedavisine ise kalıplaşmış kötü tüketim alışanlığımızı bırakarak başlayabilirsiniz. Sebebi ise kötü tüketim alışkanlığının değiştirilmeden bu rahatsızlığın iyileşmeyip daha da kötüye gidecek olmasıdır. Gastrit hastalarında doktorların hastalarına verdikleri birçok tıbbi ilaç bulunmaktadır. Ancak bunların dışında birçok insan bitkisel ilaç kullanmayı tercih etmektedir. Şimdi ise size gastrit için şifalı bitkiler listesi oluşturmaya çalışacağız.

Kudret Narı

Kudret narı en çok mide rahatsızlığında kullanıldığı gibi gastritte de kullanılmaktadır. Kudret narı midenin yanı sıra bağırsak rahatsızlıklarında da kullanılmaktadır. Tropikal iklimlerde yetişen kudret narı, ülkemizde Marmara bölgesinde Yalova çevresinde yetiştirildiği bilinmektedir. Kudret narı olgunlaştığı zaman dışı küçük pıtırtılar haline gelip sarı rengini almaktadır. Genellikle bal ve zeytinyağı katılarak tüketilir. Kudret narının özellikle ülser ve gastrit rahatsızlıkları üzerinde iyileştirici bir etkisi bulunmaktadır. Bu yüzden birçok kişi tıbbi ilaç tedavisinden önce kudret narını kullanmaktadır.

Papatya

Çeşitli hastalığın tedavisinde kullanılan papatya, gastrit gibi mide hastalıklarının da tedavisinde kullanılan alternatiflerden bir tanesidir. Papatyanın en önemli özelliklerinden biri olan antibiyotik etkisi, gastritin neden olduğu ağrıyı azaltmada etkisi bulunmaktadır. Papatyanın çay şeklinde basit bir şekilde tüketilmesi de hastalara kolaylık sağlamaktadır. Ayrıca papatyanın sindirim sistemini rahatlatması da hastaların bu bitkiyi kullanmasını sağlamaktadır.

Meyan Kökü

Meyan kökü mide ve daha birçok rahatsızlık için önerilen bitki türlerinden bir tanesidir. Meyan kökü, midede enfeksiyon ve bakteri oluşmasını engellemeye yaramaktadır. Bunun için genellikle mide hastalarına önerilen bitkilerin başında gelmektedir. Mide için bir diğer faydası da kabızlığı gidermesidir. Bunların dışında meyan kökünün fazla tüketilmesi halinde kişide bazı sorunlar belirebilir. Bunun için tüketmeden önce mutlaka doktorunuza başvurmayı unutmayın. Tüketirken de aşırı tüketmekten kaçının.

Kimyon

Genelde mutfakta kullanılan bir bitki türü olan kimyon sağlık alanında da yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Ülkemizde genellikle Eskişehir ve Konya civarında üretilmektedir. Özellikle mide rahatsızlıklarında kullanılan bitkiler arasında yer almaktadır. Midede oluşan gaz ve ağrıları, ağrı kesici özelliği sayesinde ortadan kaldırmakta ya da en az seviyeye düşürmektedir.

Zerdeçal

Zerdeçal belki de yukarıda anlattığımız bitkiler arasında en köklü geçmişe sahip bitki olabilir. Bin yıllardır özellikle Asya ülkeleri sıklıklar zerdeçalı kullanmışlardır ve kullanmaya da devam etmektedirler. Zerdeçal, midede oluşan bakterileri ve iltihabı azaltıcı bir özelliğe sahiptir. Bu yüzden mide hastalarına tavsiye edilir. Ayrıca zerdeçalın sindirimi kolaylaştırdığı etkisi de mevcuttur.

Zencefil

Zencefil, genellikle çayını tükettiğimiz bir bitki türüdür. Zencefil genellikle Asya bölgesinde yetişmektedir. Ayrıca tropikal bölgelerin meyvesidir ve bu yüzden ülkemizde yetişmemektedir. Zencefilin de diğer bitkiler gibi mide rahatsızlıklarında kullanılan bir bitki olduğu bilinmektedir. Mideye faydalarından ikisi sindirim sistemini olumlu etkilemesi ve gastrit gibi rahatsızlıkların neden olduğu mide bulantısını gidermesidir. Zencefil, mide rahatsızlıkları dışında daha birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılmaktadır.

Yukarıda açıklamış olduğumuz bitkiler gastrit gibi mide rahatsızlıkların tedavisinde sıkça kullanılmaktadır. Ancak bu bitkileri kullanırken aşırı tüketimden kaçınmalıyız. Özellikle hamile ve ilaç kullanan hastaların mutlaka bir doktora başvurması gerekmektedir. Aksi takdirde olumsuz sonuçlarla karşılaşılabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
kamagra 100 mg