Diz Kireçlenmesi Belirtileri Nelerdir? Hangi Bitkiler İyi Gelir? - Şifalı Bitkiler - Şifalı Bitkiler


Diz Kireçlenmesi Belirtileri Nelerdir? Hangi Bitkiler İyi Gelir?

Diz Kireçlenmesi Belirtileri Nelerdir? Hangi Bitkiler İyi Gelir?
22 Mart 2018 tarihinde eklendi, 791 kez okundu.

Günümüzde yaş ilerledikçe artan sorunlardan biri de kireçlenme. Özellikle insan vücudunun yapı ve ağırlık olarak en büyük eklemi olan diz, çok kullanılan bir oynar bölge olması sebebiyle de çabuk deforme olur. Kemiklerin ucunda bulunan kaygan kıkırdak dokusunun zedelenmesi, hasar görmesi ile oluşan bir rahatsızlıktır. Erken yaşlarda sağlığın yerinde olması ve yeterli bilincin olmaması sebebiyle yapılan yanlış hareketler, merdiven çıkma, yanlış eğilme ve yanlış çömelme gibi sebepler nedeniyle ilerleyen yaşlarda diz kireçlenmesi rahatsızlığından şikâyetler başlar. Diz vücut ağırlığının sadece belli bir kısmını taşıyabilir. Yaşın ilerlemesi ve kilonun artması ile birlikte dize binen ağırlık artar ve diz bölgesindeki şikâyetler de artış gösterir. Uzmanlar sadece kilo vermenin bile diz kireçlenmesinin tedavisinde önemli bir gelişme olduğunu belirtiyorlar. Merdiven çıkmayı azaltmak, hızlı ve yanlış hareketten kaçınmak da diz kireçlenmesinin tedavisinde rol oynayan önemli diğer etmenlerdir. Aktif bir yaşam tarzı, az tempolu yürüyüşler ve kasların güçlendirilmesi ile de diz kireçlenmesinin oluşmasını, oluşmuşsa bile iyileşmesini sağlamak mümkün.

Diz Kireçlenmesi Belirtileri Nelerdir?

 • Diz bölgesinde ağrı
 • Dizde meydana gelen şişlik
 • Kemik çıkıntıları oluşması
 • Eklem bölgesinden gelen gıcırtı formunda sesler
 • Diz bölgesinde hassasiyet
 • Dizde esneklik kaybı (kolay hareketleri yaparken bile zorlanma)
 • Dizin tutulması

İlerleyen yaş, kilo artışı, sakatlık sonucu meydana gelen hasarlar, genetik etmenler gibi pek çok sebep nedeniyle baş gösteren diz kireçlenmesi hastalığı ilerleyen yaşlarda hayat kalitenizi ciddi anlamda etkiler. Yukarıdaki şikâyetlerden herhangi birinin farkına vardıysanız bir an evvel bir uzmana danışmanızı öneririz.

Röntgen ve MRI gibi cihazlar yardımıyla diz kireçlenmesi hakkında bilgi sahibi olunabildiği gibi diz bölgesinden sıvı alınmasıyla eklem testi gibi yöntemler de uygulanabilmektedir.

Erken yaşlarda tedbir alarak ilerleyen dönemlerde diz kireçlenmesi şikâyetlerine yakalanmamak için bitkilerin şifasından da yararlanabilirsiniz elbette. Diz kireçlenmesi için şifalı bitkileri aşağıda sıraladık.

 • Kırk Kilit Otu: Otu demleyerek elde ettiğiniz çayı günde 2 seferi geçmeyecek şekilde tüketebilir ya da ezdiğiniz kırk kilit otu tohumunu bal ile karıştırarak dizinize krem şeklinde sürebilirsiniz.
 • Karahindiba: Taze karahindiba çiçeklerini suda kaynatın ve kaynayan sudan çıkardığınız bitkileri akşamdan diz kapaklarınıza koyarak hava almayacak şekilde sıkıca sarın. Ağrı ve sızlama şikâyetlerinizin azaldığını göreceksiniz.
 • Isırgan Otu: Haşlanıp püre haline getirilen ısırgan otu geceden dizlere sarılıp bandajlanır. Kireçlenmeye bağlı ağrıların azalmasında ve uzun süreçte kireçlenme şikâyetlerinin azalmasında etkili bir bitkidir.
 • Çınar Yaprağı: Kuru çınar yapraklarını kaynayan suya atarak bir müddet daha kaynatın ve ortalama yarım saat sonra altını kapatarak demlenmeye bırakın. Bu çayı günde 2 defayı geçmeyecek şekilde tüketebilirsiniz.

Bitkisel Yağlardaki Mucize

Aktarlarda kolaylıkla bulabileceğiniz birkaç mucizevi bitkisel yağı karıştırarak diz kapaklarındaki kireçlenme sorununuz için şifalı bir masaj yağı elde edebilirsiniz.

İhtiyacınız olan yağlar; halis zeytinyağı, kekik yağı, limon yağı, biberiye yağı ve çörek otu yağları. Zeytinyağı yarım çay bardağı kadar, diğer yağlar 2 tatlı kaşığı olacak şekilde tüm yağları bir kaba koyup homojen olarak karışmasını sağlayın. Tüm malzemelerin eşit olarak karıştığına emin olunca diz bölgesinde ağrı olan yere sürerek hava almayacak şekilde sarın. Yağlı bir karışım olduğu için streçlemeniz önerilir. Karışımı oda sıcaklığında saklayabilirsiniz. Bu karışımdan her gece yatmadan önce sürdüğünüz takdirde hemen faydasını görmeye başlayacaksınız.

Tüm bu alternatif tedavi yöntemlerinin yanında kilo vermeye, hafif tempolu yürüyüşler yapmaya en azından harekesiz kalmamaya özen gösterin. Diz kireçlenmesi rahatsızlığı olan hastalara merdiven inip çıkmamalarını, hareket ederken son derece dikkatli olmalarını öneririz.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
kamagra 100 mg