Çocuklarda Difteri Hastalığı - Şifalı Bitkiler - Şifalı Bitkiler


Çocuklarda Difteri Hastalığı

Çocuklarda Difteri Hastalığı
2 Ağustos 2013 tarihinde eklendi, 496 kez okundu.

Difteri hastalığı nadir bir hastalık olmasına rağmen bazı hallerde ölümle sonuçlanan ciddi bir hastalıktır. Difteriye nedeniyle ölümlerin %20 ye yakını yani ölen her beş kişiden biri 40 yaşın üzeri veya 5 yaşın altındadır.
Genel olarak ağız, burun, boğaz salgılarıyla temas ile solunum yoluyla ya da mikropla kirlenmiş madde ve eşyaların ağza götürülmesiyle bulaşır. Hatalığın kuluçka süresi 2-5 gündür. Çocuklar arasında rastlanan bu hastalık en fazla 2-5 yaşlarında olan çocuklarda görülür. Difteriye neden olan bakteri diğer insanlara öksürme veya hapşırma bulaşır.

Çocuklarda Difteri Hastalığı
Difterinin ilk belirtileri arasında boğaz ağrısı, hafif ateş ve titreme yer almaktadır. Bu hastalık genelde boğazın arka duvarında insanın nefes almasını ve bir şeyler yutmasını zorlaştıran kalın bir zar tabakasına neden olur.
Difterinin birkaç türü vardır. Bunlardan ilk olarak bademcik difterisinden konuşalım. Bu difteri türü hafif ateş, halsizlik ve boğaz ağrısı gibi semptomlarla başlar. Bademciklerin üzerinde gri renkli, kanayan bölgeler oluşur. Bu hastalığa neden olan mikrobun yaydığı zehirli salgının miktarına fazla olarsa damakta da yayılabilir. Bademcik difterisi kalp yetmezliğine de neden olabilir.
Bundan başka difterinin gırtlak difterisi türü de vardır. Gırtlak difterisi ses kısıklığı, hırlama ve solunumun durmasına sebep olur. Gırtlak difterisi durumunda ölüm halleri de görülüyor. Şöyle ki, gırtlakta yayılan membranlar çözüldüğü zaman solunum yolunu tutar ve ölümlere neden olur.
Cilt difterisinde ciltte membranlı yaralar oluşur, burun difterisi ise daha sık süt çocuklarında rastlanır. Çocukların burunlarında kötü kokulu, hızla artan gri ve beyaz renklerde olan membranlar oluşmaya başlar.
Bu hastalıktan korunma aşılanma ile olur.

Bir önceki yazımızda kuduz ve tedavisi hakkında bilgiler içeren bir makale yayınladık.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
kamagra 100 mg