Centiyane: İştah Kaybını Azaltır - Şifalı Bitkiler - Şifalı Bitkiler


Centiyane: İştah Kaybını Azaltır

Centiyane: İştah Kaybını Azaltır
24 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 1.110 kez okundu.

Genelde mezarlıklarda ve yol kenarlarında gördüğümüz Centiyane bitkisi, rutubetli ortamları sever. Sarı rengi olan ve kısa saplı bir çiçek türü olan bu bitki, temmuz ve ağustos aylarında çiçeklenir.

Ülkemizde Karadeniz ve Uludağ bölgesinde görülen bu bitkinin şifalı bitkiler arasında olduğu ve alternatif tıpta kullanıldığı da bilinmektedir. Birçok hastalığa şifa olan bu bitkinin genelde kaynatılıp çayı içilir. İştah açıcı özelliği olduğu için iştahsızlık sorunu yaşayan kişilerde güvenle kullanılmaktadır.

Centiyanenin Faydaları

  • Bir litre suyun içine 10 gram atılıp bekletilir ve içilir,
  • Dalak ve karaciğer hastalıklarının oluşmasını önler,
  • Sindirim sistemimizdeki sinirleri uyarır,
  • Kan ve idrar söktürücü özelliği vardır,
  • Kansızlık üzerindeki etkilidir,
  • Vücuttaki ateşi düşürür,
  • Mide ve tükürük salgılarını arttırdığı için iştah açıcı özelliği vardır,
  • Akyuvarların çoğalmasını sağlar,
  • Gut hastalığına iyi geldiği söylenmektedir,
  • Bağırsaklardaki solucanları düşürür.

Bu bitki genelde çay olarak tüketilir. Ancak yaralara merhem olması için ezilerek yaraya sürülür. Bir süre bekletildikten sonra yaranın iyileşmesini hızlandırır. Centiyanenin zararları da vardır.

Centiyane Bitkisinin Zararları Nelerdir?

Her bitkinin olduğu gibi bu bitkinin de zararları ve yan etkileri olabilir. Özellikle hamile bayanlar, yüksek tansiyonu olanlar, mide asidi olanlar, burun kanaması olanlar ve kronik hastalığı bulunanlar bilinçsiz biçimde bu ürünü tüketmemelidir.

Centiyane Bitkisi Kullanımı

Her bir bardak için 2 gram olan centiyane çayı kaynamış suya atılan binin 5 dakika demlenmesiyle yapılır. Aç karnına bir bardak içilen bu çay, iştahsızlık için yemeklerden bir saat önce içilmelidir. Dilerseniz bal ile tatlandırabileceğiniz çayı sade olarak içmeniz çok daha uygun olacaktır.

Yaralar ve iltihaplar söz konusu olduğunda ise bitkinin direkt olarak uygulanması söz konusudur. Saplarıyla birlikte ezip lapa haline getireceğiniz bitkiyi yaranın üzerine koyarak yarım saat bekletin, daha sonra da yaradan kaldırın. Günde iki kez kullanacağınız bu lapa sayesinde yaranız kısa sürede iyileşecek, iltihabı da düzelecektir.

Cilt lekeleri için de günde bir kez lekelere süreceğiniz kapalarla cildinizin bakımını yapabilirsiniz. Hem çiçek hem de saplarından yapa yapmanız gerekmektedir. Hafif ıslattığınız bitkiyi havanda döverek karışımı hazırlayabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
kamagra 100 mg