Burun Kanamasına Ne İyi Gelir? - Şifalı Bitkiler - Şifalı Bitkiler


Burun Kanamasına Ne İyi Gelir?

Burun Kanamasına Ne İyi Gelir?
20 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 651 kez okundu.

Özellikte çocuklarda görülen burun kanaması birçok hastalığın işareti olabileceği gibi, önemli bir sorun olmayabilir de. Bazen mevsimlerden bazen de kuru havadan kaynaklanan burun kanamasına ne iyi gelir sorusunun cevabı herkesin bilmesi gerekir.

Burun dış ortamdan gelen olumsuz hava şartları ve kirlere açık bir organdır. Ön burun kanamaları adı verilen kanamalar, genelde çocuklarda görülen kanamalardır. Onun dışındaki kanamalar ise, bazı hastalıkların habercisi olabilir. Burun kanamasının birçok nedeni vardır. Bu nedenleri araştırılması son derece önemlidir.

Burun Kanaması Neden Olur?

Burun kanamasının birçok nedeni olabilir. Bunların başında hipertansiyon, kan sulandırıcı ilaçların kullanımı gibi etkenler söz konusu olabilir. Bununla birlikte burun kanamasının nedenleri şunlar olabilir:

  • Burundaki kemik eğriliği,
  • Kuru havalar,
  • Güçlü burun sümkürmeleri,
  • Beyin hastalıkları,
  • Burun sorunları.

Hangi etkenden kaynaklandığını bilmiyorsanız ve süreklilik söz konusu oluyorsa burun kanamasının tedavisi için bir hekime danışmanız uygun olacaktır. Burun kanamalarında müdahale konusunda çoğu kişi yanlış uygulamalar yapar. Doğru müdahale bilinirse, etkinin de fazla olmaması söz konusu olacaktır.

Burun Kanamasında İlk Müdahale Nasıl Olmalıdır?

Bilinenin aksine burun kanamasında ilk müdahale başın geriye atılması değil, öne atılmasıdır. Oturur pozisyonda başı öne eğilen kişi, baş ve işaret parmağıyla burnu hafifçe sıkar. 5-10 dakika sıkılarak durulan burundan değil ağızdan nefes alınmalıdır. Burun için geriye yaslanmak etkili ve iyi bir baskı yöntemi değildir.

Kanamayı bitirene kadar aynı işleme devam edilmesi, burun kanamasında etkili bir yöntemdir. Bununla birlikte bazılar soğuk kompress yaparak kan akışını yavaşlatmaya çalışır. Bir diler yöntem ise elma sirkesine batırılmış pamuktur. Burun içine yerleştirilen bu pamuk kanama durana kadar içerde bekletilir. Daha sonra çıkarılır.

Burun Kanaması Kronikleşirse Ciddiye Alın

Mevsimsel ve az sayıda görülen burun kanamaları, tahriş ya da alerji nedeniyle olabilir. Bu durumun dışındaki kanamalar hızlanıyorsa ve sürekli olmaya başlamışsa en kısa sürede bir hekime durum anlatılarak kanamanın asıl nedeni araştırılmalıdır. Burun kanaması bazı hastalıkların belirtileri olabilir. Bu yüzden bazı beyin tümörlerinin burun kanamasına neden olacağı unutulmamalıdır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
kamagra 100 mg