Böbrek Taşı - Şifalı Bitkiler - Şifalı Bitkiler


Böbrek Taşı

Böbrek Taşı
31 Mart 2013 tarihinde eklendi, 503 kez okundu.

Böbrek Taşı Nedir?

Herhangi bir sebebe bağlı olarak böbrek içinde bulunan elementlerin toplanarak kristalleşmesi nedeni ile ortaya çıkan taşlar böbrek taşı olarak adlandırılır. Bazen taşlar kum zerrecikleri kadar olabilirken bazen de 1 – 2 cm’ den daha büyük oluşabilir.

Böbrek taşlarının yapısal olarak birçok türü vardır. Aynı zamanda oluşum gösterdiği yapıya göre renginde değişiklik saptanır. Ancak taşların genel görünüm rengi sarı ve kahverengidir.

Böbrek Taşı Resmi, Belirtileri, Tedavisi

Böbrek Taşı Nasıl Oluşur?

Böbrek vücudun boşaltım merkezinde oldukça önemli bir göreve sahiptir. Böbrek başta olmak üzere vücuda giren atık ve zararlı elementleri kandan ayırarak süzer vücuttan dışarı çıkarılmasını sağlar. Bazen böbrekler işlevlerini tam olarak yerine getiremez bu gibi durumlarda ürik asit ve magnezyumlar böbrek içersinde kalır. Böbrek içinde kalan elementler birikerek kristalleşmeye başlar.

Böbrek kanı süzerken derişimin artış göstermesi ile ürik asit gibi elementler birikir ve böbrek taşı hastalığına yol açar.

Bu maddelerde ilerleyen zaman ile çökelti oluşur ve biriken çökelti böbrek taşına yol açar. Böbrek taşı riski kişilerin genel sağlık durumuna göre değişir. Böbrek taşı tekrar nükseden bir hastalıktır. Daha önce böbrek taşı oluşmuş bir kişide hastalığın tekrarlaması çok yüksek ihtimaldedir. Bu nedenle kişi çok dikkatli olmalıdır.

Oluşan böbrek taşları her insanda kendiliğinden vücut dışına atılmayabilir. Bu tarz durumlarda hastanın tedavi ya da ameliyat olması gerekir. Tıp alanında teknolojinin hızla ilerlemesi ile böbrek taşı ameliyatları oldukça basit yapılmakta ve yüksek başarılar elde edilmektedir. Böbrek taşı nedeni ile cerrahi operasyon geçiren hastalar cerrahinin yapıldığı gün taburcu olarak yaşamlarını sağlıklı olarak devam ettirebilmektedir. Bu nedenle böbrek taşı hastalarının çevrelerinden duyduğu bilgiler ile rastgele ürünler denemek yerine üroloji doktorlarına muayene olarak taşın yapısı ve bulunduğu alan incelenerek yine doktor tarafından belirlenecek tedavi yöntemleri tedavi olmaları tavsiye edilir. Ülkemizde böbrek taşı ameliyatlarında oldukça başarılı operasyonlara imza atmış doktorlarımız bulunmaktadır.

Böbrek Taşının Oluşmasına En Çok Neden Olan Etkenler Nelerdir?

Böbrek taşı özellikle vücudun su ihtiyacının karşılanmadı ve beslenme bozukluklarından dolayı meydana gelmektedir. Ayrıca hareketsizlik ve spor yapmamak da böbrek taşını tetikleyici unsurlar arasında sayılabilmektedir.

Böbrek Taşı Belirtileri

  • Aşırı ağrı
  • İdrarda kan görülmesi
  • Mide bulantısı
  • Kusma
  • İdrar yaparken yanma ve acı hissi
  • Sık aralıklar ile idrara çıkma

Sayılan belirtiler haricinde hiçbir şekilde belirti vermeyen böbrek taşları da mevcuttur. Tesadüfen ya da herhangi bir muayene sonucu kişide böbrek taşı gözlemlenebilir.

Böbrek taşı oluşmaması için tavsiye edilmiş şifalı bitkiler bulunmamaktadır, böbrek taşının oluşumunun engellenmesi veya yavaşlatılmasında tavsiye edilebilecek en doğru şey bol su tüketmektir. Böbrek taşı rahatsızlıkları olanların su tüketimine önem vermeleri oldukça önemlidir ve yararlarınadır.

Bir önceki yazımızda idrar yolu enfeksiyonu ve belirtileri hakkında bilgiler içermekte olan bir yazı yayınladık.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
kamagra 100 mg