Bitkisel bebek gaz ilacı, bebeklerde gaz sorununa iyi gelen bitkiler - Şifalı Bitkiler - Şifalı Bitkiler


Bitkisel bebek gaz ilacı, bebeklerde gaz sorununa iyi gelen bitkiler

Bitkisel bebek gaz ilacı, bebeklerde gaz sorununa iyi gelen bitkiler
23 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 1.047 kez okundu.

Bebeklerde yaşanan gaz sancısı ve gaz şişkinliği rahatsızlıkları ile anne ve babalar huzursuz olan bebekleri kadar uykusuz kaldıkları için günlük yaşantısında huzursuz oluyorlar. Bebek bakımı oldukça önemli ve ciddi bir sorumluluktur. Ancak ikinci defa bebek sahibi olan ailelerde ilk bebek tecrübesi ile ikinci bebeğin bakımı çok daha kolay olmaktadır. Çünkü bebeği, anneyi ve babayı en çok rahatsız eden şey bebeğin gaz sancılarıdır. Bebeklerde gaz sancısına iyi gelen şifalı bitkiler elbette mevcuttur. Annelerimizden veya büyüklerimizden bebeklerde gaz sancılarına iyi gelen bitkileri veya bebeklerde gaz şişkinliğine iyi gelen şifalı çayların tariflerinide alıyorsunuz dur. Ancak en iyi ve detaylı bu bitkilerin faydalarını bilen kişinin bebeğinizi düzenli kontrol ettirdiğiniz çocuk doktorunuz olduğunu unutmayınız. Şifalı bitkilerin elbetteki faydaları olduğu kadar zararları da vardır. Bazı bitkilerin rahatsızlıklar için kullanıldığında tespit edilen yan etkileri bulunmaması kullandığınız veya tavsiye edilen tüketim ölçülerine bağlı olabilir. Bu yüzden bebeğinize şifa vermesi için kullanacağınız bitkileri, çayları, merhem veya kürleri doktorunuza danışmadan kullanmamanızı tavsiye ediyoruz. Çocuk doktorları emin olunki bebeklerin gaz rahatsızlıklarında kullanılabilecek şifa veren bitkileri, nasıl kullanılması gerektiğini, hangi ölçülerde ve ne kadar süre ile kullanılması gerektiğini çok iyi bilirler. Çocuk doktorları her ne kadar bebeklerde gaz sancısı için gaz ilacı reçeteleri yazsa da bazı durumlarda bebeğin huzursuzluğunu önlemek için şifalı çay tarifleri veya şifalı bitkilerden faydalanarak ne kadar süre nasıl kullanılacağı şartları ile doğal şifa eczanelerinden tavsiyelerde bulunabiliyorlar.

Bebeklerde gaz sancısına iyi gelen bitkilerden bir kaçtanesinden bahsedelim.

Mercanköşk Bitkisi

Mercanköşk bitkisinin tıbbi nitekiklerinin, antiseptik, yüksek tansiyon düşürücü, kramp çözücü, ağrı kesici, gaz söktürücü, terletici ve sakinleştirici olduğu bilinmektedir. Mercanköşk bitkisi kansızlık, ishal, safra kesesi rahatsızlığı, uykusuzluk, soğuk algınlığı, romatizma rahatsızlıklarında faydalı olduğu gibi sindirim ve karaciğer rahatsızlıklarında daha etkilidir.

Bebeklerde gaz sorunlarında Mercanköşk bitkisinin merhemi ve çayından faydalanır. Mercanköşk bitkisinin merhemini bulamazsanız nasıl yapabileceğiniz hakkında bilgilendirelim,

Mercanköşk merhemi nasıl yapılır,

 

Merhem, 4-6 g taze mercanköşk suyunun 30g (tuzsuz) tereyağ ile çok iyi karıştırılarak elde edilebilir. Bir başka şekli ise bir çay kaşığı kuru mercanköşk toz haline getirildikten sonra 1 çay kaşığı saf alkol ile karıştırılarak 1-2 saat dinlendirilir. Dinlenen karışımın için 1 çay kaşığı tuzsuz tereyağ katıldıktan sonra su banyosundan geçirilip karıştırılarak ısıtılır. Daha sonrasında ise bir tülbentten süzülür ve soğumaya bırakılır. Bazı şifalı bitkiler kitaplarında bu bitkinin merheminin fazla yapılmaması gerektiği çünkü kısa süre saklanabileceği not olarak geçmektedir.

Mercanköşk merheminin bebeğin gaz sorunlarında kullanma şekli bebeğinizin mercanköşk merhemi yardımıyla göbeğinde masaj şekliyle uygulanması ile yapılır. Yukarıda  ön bilgi olarak doktorunuza bu merhemden bahsetmeden kullanmamanızı tavsiye ederiz.

Mercanköşk Bitkisinin Yan Etkileri Nelerdir?

Mercanköşk bitkisi önerilen süre ve ölçüde kullanıldığı sürece yan etkisi yoktur. Ancak uzun süre yüksek ölçülerde kullanılırsa ve devamlı kullanılırsa; göz kararması, baş dönmesi ve baş ağrısı yapabileceği ve taze bitkinin der ve göz iltihaplanmasına neden olabileceği bilinmelidir. Bu yüzden kullanımı hakkında çocuk doktorunuzun bilgisi dahilinde kullanmanızı önermekteyiz.

Mercanköşk bitkisinden bebeklerde gaz şişkinliği ve gaz sancıları için çayda yapılmaktadır.

Mercanköşk çayı bebeklerin gaz sorunlarına iyi gelmesi için 5g bitkiye 50 ml kaynar su eklendikten sonra demlenip süzülerek yapılır. Kullanma ölçülerini ve sürelerinizi doktorunuza danışarak kullanınız.

Mercanköşk bitkisinin adını çoğu kimsenin bilmediğini düşünerek bebek gazı sorunlarında daha çok tavsiye edilen ve kullanılan bir bitki çayı olan rezene çayından da bahsedelim.

Rezene Bitkisi

Rezene bitkisinin niteliklerinin bakteri öldürücü, balgam ve idrar söktürücü, sindirimi kolaylaştırıcı, süt söktürücü, solucan düşürücü olduğu bilinmektedir.

Bebebklerde gaz sancıları veya gaz şişkinliğinde kullanılan Rezene çayı hakkında öncesinde bilmeniz gereken bir husustanda bahsedelim.

Rezene bitkisinin veya rezene çayının yan etkileri nelerdir?

Evet, Rezene bitkisinin yan etkileri önerilen ölçülerde kullanıldığı zamanlarda yoktur. Bahsettiğimiz gibi önerilen ölçülerin dışında kullanıldığı zaman bazı rahatsızlıklara yol açabileceği gibi sonucu kötü ciddi problemlere de rastlanabilemektedir. Bu konu hakkında şifalı bitkiler ansiklopedilerinden kaynak alarak bahsetmek gerekmektedir. Çünkü Rezene bitkisinin faydaları kadar zararları yani yan etkilerinin doğurabileceği sonuçların araştırılması önemli bir husustur.

 

Rezenenin eterli yağı fazla kullanıldığında böbrekleri tahriş eder, sindirim organlarını da tahriş ederek kusma, bulantı ve ishale sebep olur. Eğer rahime etkisi olursa da hamile kadınlarda erken doğum ve düşüğe sebep olabilir. Bu yüzden rezene bitkisi yağını hamile kadınların kullanmaması gerekmektedir. Bitkilerin faydaları olduğu kadar yanlış kullanımlarında zararları olabileceğinin bir ispatı daha, bu yüzden tavsiye ettiğimiz her zaman ki gibi doktor kontrolünde doğal şifa eczanelerinden faydalanmanızdır.

Bebeklere Gaz Şişkinliğinde Rezene çayı tavsiye tavsiye edilir. Hazır demleme çaylar olduğu kadar doğal olarak evinizde de bu çayı hazırlayabilirsiniz.

2g Rezene tohumu havanda ezildikten sonra 200 ml sıcak su eklendikten sonra 5-10 dk arası demlenir. Bu çayın da taze olması önemlidir ve bebeğin içebileceğinden çok hazırlanmaması gerekir. Çok fazla beklemiş olmamalıdır. Kullanım ölçü ve süresini çocuk doktoru tavsiyesi ile öğreniniz.

Bir önceki yazımızda adaçayı bitkisinin faydaları hakkında vermiş olduğumuz bilgileri okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
kamagra 100 mg