B5 Vitamini Faydaları, Nelerde, Hangi Besinlerde Bulunur? - Şifalı Bitkiler - Şifalı Bitkiler


B5 Vitamini Faydaları, Nelerde, Hangi Besinlerde Bulunur?

B5 Vitamini Faydaları, Nelerde, Hangi Besinlerde Bulunur?
25 Ocak 2013 tarihinde eklendi, 2.726 kez okundu.

B5 Vitamini suda Eriyen bir vitamindir, vücutta depolanmaz. Diğer adı Pantotenik Asit olan B5 Vitamini. Hayvansal ve bitkisel ürünlerde bulunabildiğinden adı “her yer” anlamına gelen Yunanca “Pantos” kelimesinden gelmiştir. B5 Vitamini depresyonla mücadelesinin yanında mide ve bağırsak sisteminin normal çalışmasını sağlamaktadır. Gelişme ve büyümeyi desteklemektedir. Besinlerin enerjiye dönüştürülmesinde rol oynar.
B5 Vitaminin Faydaları Nelerdir?
B5 vitaminler, yaraların savması, stresle ve depresyonla savaş, alerjilerin tedavisi, alkolizm, karaciğer sirozu, kabızlığın geçmesi, yorgunluk, mide ülserleri gibi durumlarda faydaları vardır.

B Vitamini Nelerde Hangi Besinlerde Bulunur

B5 Vitamini hangi besinlerde bulunur?
Bu vitamin dana eti, balık, tavuk, yumurta, mantar, fasulye, maun, karaciğer, brokoli, tüm tahıllar, hububatlar, soya fasulyesi, peynir, karnabahar, avakado, patates, mısır, mercimek, bezelye türü şifalı bitkiler, kuru yemişlerde de fazlasıyla bulunur.

B5 Vitamini Eksikliği

Bu vitaminin doğrudan eksikliğinde insanlarda bir hastalık tespit edilmemiştir. Bunun sebebi de tüm besinlerde bulunmasıdır. Sinirsel sıkıntılar, topuklarda yanma ve ağrı, nefes alıp vermede sorunlar, mide bulantısı, ciltte sorunlar, artrit, doğumsal bozukluklar, kusma, zihin yorgunluğu, alerji, halsizlik, baş ağrısı, uykuda bozukluk, akne oluşumu, kramplar. . .
Dondurulmuş gıdalarda ve konservelerde Pantotenik asit bulunmaz. Yani işlenmiş yiyeceklerde bulunmamaktadır. B5 vitamini tablet veya kapsül olarak da alınabilir.

B5 Vitamininin Fazla Alınması

Bu vitamin suda eridiğinden vücut tarafından depolanamaz, fazlası da idrarla dışarıya atılır. Sağlıklı kişiler için her doz güvenlidir. Aşırı dozdan dolayı şikâyete rastlanmamıştır.
 B5 Vitamini Neden Gereklidir?

Bu vitamin sağlıklı kan hücreleri, antikorların üretimi ve bağışıklık sistemi için gereklidir. Yağ ve karbonhidratları ve enerjiye dönüştürür.

Koenzim A isimli bir enzim bedenimizdeki zararlı maddelerin atılmasını sağlar. B5 Vitamininin dönüştürülmesiyle elde edilir.

Bir önceki yazımızda b12 vitamini hakkında bilgiler içerenb bir makale yayınladık.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
kamagra 100 mg