B3 Vitamini Faydaları, Nelerde, Hangi Besinlerde Bulunur? - Şifalı Bitkiler - Şifalı Bitkiler


B3 Vitamini Faydaları, Nelerde, Hangi Besinlerde Bulunur?

B3 Vitamini Faydaları, Nelerde, Hangi Besinlerde Bulunur?
26 Ocak 2013 tarihinde eklendi, 991 kez okundu.

B grubu Vitaminlerinden olan B3 Vitamini (diğer adları: Niasin, Niasinamid ya da Nikotin Amid) B grubu üyesi diğer vitaminler gibi enerji metabolizmasında görevlidir. Yağ, karbonhidrat ve protein için de gereklidir. B3 Vitamini ısıya ve ışığa karşı oldukça dayanıklıdır.

B3 Vitamininin Vücudumuza Faydaları Nelerdir?
B3 Vitamini karbonhidrat kullanımını ve kan dolaşımını düzenler. Cilt sağlığında da görev almaktadır. Sindirim sistemi ve sinir sistemi için faydalı etkileri bulunmaktadır. Metabolizma bu vitamin sayesinde hızlanır. Kalp sağlığında da görev alan B3 Vitamini, sağlıklı bir derimizin olması için de uğraşır. Şizofreni ve benzer zihinsel hastalıklarda da tedavi edicidir. Östrojen ve testesteron gibi cinsel hormonların sentezinde önemli rol oynar. Fakat B3 vitamininin kullanımının dozunu biz belirleyemeyiz bu yüzden mutlaka bir doktora danışmamız gerekmektedir.

B Vitamini Nelerde Hangi Besinlerde Bulunur

B3 Vitamininin bulunduğu yiyecekler nelerdir? Hangi Besinlerde Bulunur?
B3 vitamini barındıran doğal yiyecekler hayvansal besin ve baklagillerdir. Başlıca kaynakları da dana eti, tavuk, brokoli, mantar, karnabahar gibi şifalı bitkiler, balık, havuç, pirinç, peynir, fıstık, makarna, yumurta, balık, süt, patates, ekmek ve domatestir.

Not: Mesela bu vitamin açısından fakir olduğu bilinen mısır, mısır ekmeğinin en yoğun tüketildiği Doğu Karadeniz Bölgemsinde B3 Vitamini eksikliğine oldukça rastlanmaktadır.

B3 Vitamini Eksikliği

B3 vitamini eksikliğinde sinir sisteminde bozukluk, ağız yaraları, mide ve bağırsak sisteminde bozukluk, zihinsel bulanıklık, ishal, depresyon ve çeşitli cilt rahatsızlıklarına sebep olan bir hastalık oluşabilir. Ayrıca karaciğerde çeşitli hastalıklara sebep olabilen eksiklik, fazla miktarda eksiklik ise “Pellegra” adı verilen hastalığına sebep olur.

B3 Vitamininin Fazla Alınması
Fazla alınması durumunda neden olabileceği rahatsızlıklar tam olarak bilinmemektedir. Kalp’te ritim bozuklukları, midede bulantı ve ciltte sorunlar görülebilir.

Bir önceki yazımızda d vitamini hakkında bilgiler içeren bir yazı yayınladık.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
kamagra 100 mg