B12 Vitamini Faydaları, Nelerde, Hangi Besinlerde Bulunur? - Şifalı Bitkiler - Şifalı Bitkiler


B12 Vitamini Faydaları, Nelerde, Hangi Besinlerde Bulunur?

B12 Vitamini Faydaları, Nelerde, Hangi Besinlerde Bulunur?
24 Ocak 2013 tarihinde eklendi, 3.520 kez okundu.

B12 Vitamini suda erir ve özellikle sinir sistemi işlevleri için önemlidir.
Diğer adı Siyanokobalamin olan bu B12 Vitamini, hayvansal dokularda bulunur. İnsan vücudunda da 5 yıllık depolaması yapılabilir.

B12 Vitamininin Vücudumuza Sağladığı Faydalar Nelerdir?
Anemi hastalığını önler, çocukların zekâ gelişimi için önemlidir. doğurganlıkta faydalıdır, hücrelerin oluşumu ve hücrelerin ömrünün uzamasını sağlar, hafıza güçlenmesinde ve öğrenme de kolaylık sağlayıp buna yardım eder, gen kopyalanmasında yardım eder, damar tıkanıklığını engeller. Alyuvarların üretilmesinde ve yardımcı olur. Sinir iletimini düzenler ve Alzheimer hastalığında koruyucu rol oynayacağı düşünülmektedir.

B Vitamini Nelerde Hangi Besinlerde Bulunur

B12 Vitamini Hangi Besinlerle Sağlanır?
Sebzelerde bulunmayan B12 Vitamini, bitkilerde ise az miktarda bulunmaktadır. Bu vitamini almak için de tabi ki hayvansal gıdalar tüketmeliyiz. Sakatat diye bildiğimiz hayvan karaciğeri, yürek ve böbreğinde bol olarak mevcuttur. Yumurta, balıketi, tavuk eti ve kırmızı etler, böbrek, süt ve süt ürünlerinde de bu B12 Vitamini bulunmaktadır. Daha çok et ağırlıklıdır diğer vitaminler gibi faydalı bitkiler den ziyade et ürünlerinde b12 vitamini bulunmaktadır. Pişirme işlemi bu vitamini yok etmemektedir.
B12 Vitaminin Alternatif Alımı Nasıl Sağlanabilir?
Dilaltından alınan çeşidi dışında B12 vitamin iğnesi veya B12 vitamin hapı kullanılabilir.
Uyarı: Bu vitaminde eksiklik uzun süre göz ardı edilirse ciddi hasarlara neden olabilir.
B12 Vitaminin Aşırıya Kaçması ve Fazla Alınması Durumu Sıkıntı yaratır mı?
Hayır: İnsanlara uygulanan deneylerle yüksek dozlarda B12 Vitamini verilmiş ama zararlı bir etki saptanmamıştır ve zararı olduğu düşünülmemektedir.

B12 Vitamininin Eksikliği ve Bunun Doğurduğu Zararları Nelerdir?
Yürüme de bozukluk görülebilir, vücutta yorgunluk hissi görülebilir, el ve ayaklarda uyuşmalar yaşanabilir, depresyon ve sindirim bozuklukları yaşanabilir, baş dönmesi ve uyuma isteği, karaciğer büyümesi, gözlerde bozukluklar, baş ağrıları, huzursuzluk hali, unutkanlık ve hafıza kaybı yaşabilir, nefes alırken zorlanma çekilebilir, dil enfeksiyonu, halüsülasyon, kalp çarpıntısı, kansızlık, kulak çınlamaları ve omurilikte yıpranma görülebilir.
Bir önceki yazımızda c vitamini hakkında bilgiler veren bir makale yayınladık.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
kamagra 100 mg