Aspir Yağı ve Aspir Bitkisinin Faydaları - Şifalı Bitkiler - Şifalı Bitkiler


Aspir Yağı ve Aspir Bitkisinin Faydaları

Aspir Yağı ve Aspir Bitkisinin Faydaları
25 Mart 2017 tarihinde eklendi, 669 kez okundu.

Aspir bitkisi çok eski zamanlardan beri bilinen ve anavatanı Türkiye olarak kabul edilen bir bitkidir. Milattan önce Mısırlılar tarafından da kullanılan bu bitkinin bağırsaklar üzerindeki etkisi müthiş derecededir.  Güçlü bir peklik giderici olarak da kullanılan bitkinin önerilen miktar ve ölçülerde kullanıldıktan sonra henüz bir yan etkisi olduğu bilinmemektedir. Aspir bitkisinin yapraklarından, çiçeklerinden tohumundan faydalanılır. Aspir bitkisinin tohumundan aspir yağı yapılır. Aspir bitkisinin çiçekleri acı tattadır.  Bu bitkinin yaprakları çiçekleri ve tohumları farklı aylarda hasat edilip toplanmaktadır.

Aspir bitkisi nerede yetişir?

Aspir bitkisi günümüzde Kayseri, Elazığ, Isparta, Siirt illerinde 1200 rakımın üzerindeki bölgelerde yetiştirilmekte olup günümüzde tadının fındık yağına benzerliği sebebi ile fındık yağları ile birlikte konsantre olarak piyasada satın alınabilmektedir. Aspir bitkisinden elde edilen yağ soğuk preslenip sarı renktedir. Aspir yağı tat olarak daha çok fındık yağını anımsatmaktadır.

Aspir Yağının Bilmediğiniz Özellikleri

Bitkisel yağlardan olan Aspir yağının en önemli özelliği içerisinde %80 oranında iki kere doymamış yağ asidi bulunmasıdır.  İçerisinde ki E vitamini 1 litrede 750 miligram kadardır. Aspir yağı kolestrol ve damar sertliği önleyici olarak kullanılan bir yağdır. Ayrıca Aspir yağı diğer yağlara oranla çok kaliteli yemeklik yağdır.

Aspir bitkisinin farklı kullanılan özelliklerinden biri de halı ipliği boyacılığında saru ve kırmızı renk elde etmek için kullanılmasıdır. Çiçeklerinden elde edilen boyanın suda çözülmeme özelliği olmasına karşı bitkiden alınan sarı renk suda çözülmektedir.

Aspir yağları fındık yağları ile karıştırılmış olarak satılıyor güvenli mi?

Aspir Yağı kullanmak sağlıklıdır. Aspir yağı içerisinde OMEGA-6 ve OMAEGA-9 yağ asidi içerir, E vitamini bakımından ve içerisindeki doymamış yağ oranlarının yüksek olması nedeni ile günlük tüketimde tercih edilmesi gereken bir yağdır.

 

Önceki yazımızda yaşlılar için sarkık göğüsler için bitkisel çözümler yazımızı sizlerle paylaştık.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
kamagra 100 mg