Anne Sütünün Gelmeme Durumunda Ne Yapılmalıdır? - Şifalı Bitkiler - Şifalı Bitkiler


Anne Sütünün Gelmeme Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Anne Sütünün Gelmeme Durumunda Ne Yapılmalıdır?
8 Eylül 2013 tarihinde eklendi, 374 kez okundu.

Genel olarak kadınlarda memeden süt gelme durumu doğum yaptıklarında veya birkaç gün önce olur. Eğer bu durumların dışında memeden süt gelirse bu normal olmayan bir durumdur ve buna bu duruma galaktorrhea (Yunanca ön gösterim: süt, rhoia: akıntı) denir.
Bu konuda uzmanlar memeden süt gelmesinin nedenini % 50 bulamıyorlar, % 25-de ise hipofiz tümörü olduğunu söylüyorlar.
Diğer % 25 durumlarda memeden süt gelmesinin sebebi galaktore ile bağlıdır. Galaktore genellikle kullanılan bazı ilaçlar örneğin yüksek tansiyon ilaçlarının, depresyona karşı ilaçların kullanımı nedeniyle meydana geliyor. Galaktorenin ilkin belirtileri arasında her iki memenin başından beyaz renkli ya da yeşilimsi renkli akıntının olması vardır.

Anne Sütünün Gelmeme Durumunda Ne Yapılmalıdır?
Eğer çoğu zaman kanserde görülen kanlı akıntı yoksa doktor bundan emin olmak için memeden gelen sıvıyı incelemelidir. Sonra doktorunuz aldığınız ilaçların yan etkilerinin olup olmadığın sağlık açısındanı inceleyecek, tıbbı tarihçenize bakarak teşhis koyacaktır. Aynı zamanda prolaktin seviyenizi de belirlemesi önemlidir ki, bunun için kan testleri, hipotalamus ve tomografi yapmalıdır.
Memeden süt gelmesi hipofiz tümörü nedeniyle değilse eğer bu zaman sağlığınızı etkileyecek bir durum söz konusu değildir. Ama eğer bu tür tümörü bulaşmışsanız bu zaman çoğu hastalarda ilaç tedavisi iyi sonuçlanır, aksi takdirde ameliyat veya ışın tedavisi kullanılabilir. Ve bilmelisiniz ki, bu tür tümörler yavaş gelişiyor.
Büyük bir hipofiz tümörü söz konusuysa ameliyat gereklidir. Çünkü bu tümörlerin yeniden gelişebilme oranı yüksektir. Ameliyat sonrası uzun süreli bir bromokriptin tedavisine veya radyoterapiye de ihtiyacınız olabilmektedir.

Bir önceki yazımızda sağlıklı oturma şekli nasıl olur başlığı ile sağlıklı oturma şekillerini ele aldık.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
kamagra 100 mg