Alıç Bitkisi ve Faydaları - Şifalı Bitkiler - Şifalı Bitkiler


Alıç Bitkisi ve Faydaları

Alıç Bitkisi ve Faydaları
11 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 610 kez okundu.

10 metreye kadar yükselebilen alıç bitkisi dikenli yapıya sahip olmasının yanı sıra beyaz veya pembe çiçek açmaktadır. Ekşimsi bir tada sahip olan meyveleri bulunmaktadır. Çok güçlü antioksidan özelliğine sahiptir. Meyveleri olgunlaşması ile kırmızı ya da sarı renkte görünmektedir. Yuvarlak görünümlü süs bitkisi olarak da kullanılır. Özellikle faydaları nedeniyle günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Alıç Bitkisi

Türkiye’de yetişmekte olan “Alıç bitkisi nedir” ve “Ne şekilde kullanılır? “Merak edilen konular arasında yer almaktadır. Dikenli yapısıyla dikkat edilmesi gereken süs bitkileri arasında yer alsa da aynı zamanda faydalı olması nedeniyle farklı şekillerde kullanımı söz konusu olmaktadır. Daha çok derelere yakın dik yamaçlarda, taşlık yerlerde ya da kayalıklarda yetişebilir. Özellikle çalıların içerisinde yetişmesi toplama aşamasında dikkatli olunmasını gerektirmektedir.

Yaprakları, çiçekleri ya da meyveleri tüketilebilir. Farklı amaçlar için kullanımı söz konusu olmaktadır. Özellikle yararlı olması nedeniyle tercih edilmektedir. Bitki aynı zamanda özellikle ortamda güzel görünmesi nedeniyle bitkisi olarak da kullanılmaktadır.

Alıç Bitkisi Faydaları

Ülkemizde de yetişmekte olan alıç bitkisi faydaları özellikle doğru şekilde kullanılması halinde istenilen etkinin elde edilmesini sağlayabilir. Kullanılması durumunda elde edilebilecek olan faydalar şunlardır;

  • Kalp ritmi bozukluğunun giderilmesini sağlayabilir. Aynı zamanda sinirsel kalp çarpıntıları kalp yetmezliği gibi durumlarda etkili olmaktadır. Enfeksiyon nedeniyle oluşacak olan kalp rahatsızlıklarında, kalp krizi geçirilmesi durumunda daha sonrasında, damar sertliği gibi sorunlar oluştuğunda özellikle kullanılması bitkisel amaçlı tedavi uygulanmasını sağlayabilir.
  • Sinir sisteminin yatıştırılmasını sağlamaktadır.
  • İdrar söktürücü etkiye sahiptir.
  • Spazmlarının azalmasını sağlayabilir.
  • Hafızanın güçlenmesi konusunda etkili olabilir.
  • Kalp kaslarının güçlenmesini sağlayabilir.
  • Şiddetli şekilde yaşanacak olan kusma problemlerinde özellikle geçirilmesi için kullanılabilir. Mide üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır.
  • Yüksek kan basıncının dengelenmesini sağlamaktadır.

Uzun süreli kullanım özellikle istenilen etkilerini elde edilmesini sağlayacağından düzenli şekilde kullanılması gerekir. Yaprakları ya da çiçekleri kullanılabileceği gibi meyvesi de kullanılabilir. Kaynamış bir bardak su içerisinde haşlanacak olan meyve, çiçek ya da yapraklar daha sonrasında süzülerek bal ile tatlandırılır kullanılabilir. Tüketmeden önce hazırlanması yeterli miktarda tüketilmesi etkili olmaktadır.

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
kamagra 100 mg