Ahududu Yaprağı Çayı ve Faydaları - Şifalı Bitkiler - Şifalı Bitkiler


Ahududu Yaprağı Çayı ve Faydaları

Ahududu Yaprağı Çayı ve Faydaları
10 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 263 kez okundu.

Ahududu bitkisinin yanı sıra özellikle ahududu yaprağı çay olarak tüketilmektedir. Faydalı olması nedeniyle tercih edilmektedir. Gül familyasında yer almakta olan ahududu bahar aylarının sonuna doğru büyümektedir. Özellikle bahçelerde meyvesi için yetiştirilen bitkilerden biridir. Çoğu zaman yabani olarak ormanların içerisinde de yetişmesi mümkündür. Lezzetli meyvelerin yanı sıra aynı zamanda yaprağı da tüketilmektedir.

Ahududu Yaprağı

Meyvesi nedeniyle özellikle sıklıkla tercih edilmekte olan ahududu meyvelerinin yanı sıra ahududu yaprağı çayı ile de sıklıkla kullanılmaktadır. Yapraklardan hazırlanacak olan çayın pek çok farklı faydası bulunmaktadır. Bu nedenle özellikle bitkisel tedavi amaçlı kullanılabilir. Hazırlanacak olan çayın tüketilmesi özellikle yaraların iyileşmesini hızlandırmak veya mide bulantısı gibi problemlerin çözülmesini sağlamak amacıyla etkili olabilir.

Çayını hazırlamak isteyenler özellikle en iyi şekilde faydalarından yararlanabilmek için doğru uygulama yapmalıdır. Kurtuluş ve ufalanmış olan yapraklar 1-2 saat kadar soğuk suda bekletildikten sonra aynı suyun kaynatılması ile hazırlanmaktadır. Bir fincan ede etmek isteyenler bir çay kaşığı kurutulmuş yaprak kullanabilirler. Su kaynadıktan sonra 5 dakika soğuması beklenerek süzülüp içilebilir. Doktorlar tarafından aksi belirtilmedikçe günde üç bardak kadar içilebilir.

Ahududu Yaprağı Çayı

Pek çok farklı faydası bulunması nedeniyle özellikle bitkisel çaylar arasında tüketilmekte olan çayın tüketiminde dikkatli olunması gerekir. Taze olarak hazırlanacak olan çayın tüketilmesi durumunda veya farklı şekillerde kullanılması halinde elde edilecek olan ahududu yaprağı faydaları şunlardır;

  • İshal problemi yaşayanlarda özellikle tüketilmesi olumlu etkiler oluşturmaktadır.
  • Kanın temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Bu nedenle özellikle düzenli olarak kullanılması oluşacak hastalıkların önlenmesi sağlayabilir.
  • Diş eti hastalıklarının tedavi edilmesi sırasında kullanılabilir.
  • Boğaz ağrılarının geçirilmesi için kullanabilir. Hastalıklar durumunda boğazda oluşan ağrıların geçirilmesi amacıyla bitkisel tedavi sağlayabilir.
  • Adet öncesi ortaya çıkan sendromların belirtilerinin azalmasını sağlayabilir.
  • Adet düzensizliği probleminin çözülmesini sağlayabilir.
  • Bronşite karşı olumlu etkileri bulunmaktadır. Özellikle vücudun hastalıklara karşı korunmasını sağlamak amacıyla kullanılabilir.
  • Yaraların daha kısa süre içerisinde iyileşmesini sağlamaktadır. Bu nedenle özellikle ortaya çıkan cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılabilir.
  • Az içerisinde oluşan yaraların tedavi edilmesi amacıyla kullanılabilir.

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
kamagra 100 mg